V keňské rezervaci uctili památku nosorožce Sudána

V keňské rezervaci uctili památku nosorožce Sudána

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V keňské rezervaci Ol Pejeta uctili na smuteční ceremonii památku posledního samce severního bílého nosorožce Sudána. Přibližně pětačtyřicetileté zvíře, které patřilo zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem, bylo minulé pondělí kvůli zhoršení zdravotního stavu utraceno. Sudána bude v keňské rezervaci připomínat pomníček.

"Sudánovi, poslednímu samci severního bílého nosorožce, jsme vzdali patřičný hold a uctili jeho život a dílo jako vyslance pro záchranu nosorožců," napsala v sobotu na facebooku rezervace Ol Pejeta.

Ceremonie se podle ní zúčastnilo několik zástupců keňských úřadů, ale i pracovníci rezervace včetně strážců, kteří Sudána střežili. Na závěr pietní akce poslednímu samci severního bílého nosorožce odhalili pamětní desku.

"Odvedl jsi svou práci, abys upozornil na kritickou situaci nosorožců na celém světě; nyní je to břímě na nás, abychom zajistili, že populace nosorožců bude na naší planetě opět na vzestupu," napsala rovněž rezervace v příspěvku na facebooku.

Na světě zbývají již jen dvě samice severního bílého nosorožce, které rovněž žijí v keňské rezervaci Ol Pejeta. Jde o Sudánovu dceru Najin a její dceru Fatu. Obě patří zoo ve Dvoře Králové, která je do Keni i se Sudánem a dalším samcem Sunim s cílem záchrany druhu odvezla v roce 2009. Suni uhynul o pět let později.

Smrt posledního samce nic nemění na tom, že vědci se budou dál snažit zachránit druh umělou reprodukcí, už předtím považovanou za poslední nadějí. Využít budou moci i vzorky spermatu dříve odebrané Sudánovi.

Podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) žilo ještě v roce 1960 na Zemi přes 2300 kusů severního poddruhu bílého neboli tuponosého nosorožce. O dvacet let později, v roce 1980, žilo kvůli útokům pytláků už jen 15 zvířat. Naopak nosorožec jižní bílý je příkladem úspěšného snažení ochránců přírody. Asi před sto lety těchto zvířat zbývalo jen několik desítek, nyní je jich zhruba 20 tisíc.

,

1. dubna 2018