Vláda chce snižovat daně. Zrušení superhrubé mzdy je ale v nedohlednu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zrušení superhrubé mzdy je zatím v nedohlednu. Návrh je sice součástí programového prohlášení vlády ANO a ČSSD, není ale jasné, kdy bude zrušena. Ze čtvrtečního vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) navíc vyplývá, že je její zrušení v roce 2021 ohroženo. Dle ministerstva financí je to totiž podmíněno změnou nastavení zdravotního pojištění, které odmítla velká část opozice i premiér Andrej Babiš (ANO).
Zatím naposledy se ke zrušení superhrubé mzdy, jímž by se snížily daně, hlásil v projevu na sněmu hnutí ANO premiér Andrej Babiš. Opoziční ODS mu vzápětí připomněla, že poslanecký návrh na zrušení supehrubé mzdy v prosinci sněmovna pomocí hlasů ANO odmítla. Původně zavedla superhrubou mzdu právě ODS.
Zrušení superhrubé mzdy ale „žije a umírá“ s návrhem na zvýšení zdravotního pojištění u zaměstnanců a podnikatelů za předpokladu, že stát přestane platit zdravotní pojištění svým pojištěncům. Tedy dětem, nezaměstnaným a důchodcům. V této navržené podobě návrh ale odmítl i premiér Andrej Babiš (ANO).
Schillerová už minulý týden řekla, že pokud její návrh na změny ve zdravotním pojistném neprojde, nedává smysl rušit od roku 2021 superhrubou mzdu. Zrušení je v tuto chvíli ohroženo, i když konečné rozhodnutí ještě nepadlo, dodala ve čtvrtek ve sněmovně. „Definitivní rozhodnutí ještě nepadlo,“ odpověděla na dotaz pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka. Záležitost se zdravotním pojištěním se podle ní dostala na veřejnost nestandardně a šlo o jednu z pracovních verzí. Podle jejích slov šlo ale o řešení, které jí dávalo smysl.
‚ANO slibuje konec superhrubé mzdy už pět let‘
O zrušení superhrubé mzdy od letošního roku ministerstvo financí mluvilo ještě loni v zimě. Tehdejší menšinová vláda ale pro návrh nenašla podporu ve sněmovně. Loni v únoru pak ministerstvo financí předložilo návrh na zrušení superhrubé mzdy a související snížení přímých daní. Kvůli zákonu by veřejné rozpočty přišly o více než 22 miliard korun – o 15 miliard by přišel stát, o zbytek obce a kraje. Loni v září ministryně financí Schillerová mluvila o snížení daní od ledna 2020. Kabinet Andreje Babiše (ANO) zrušení superhrubé mzdy nedávno posunul na rok 2021. Pravicové strany vládnímu hnutí ANO vytýkají, že konec superhrubé mzdy slibuje už pět let.
Sněmovna i hlasy ANO v pátek odmítla zrušení daně z nabytí, jak navrhovala ODS. Odmítla i další úpravy například na snížení sazby daně. „Nekonečný příběh: Hnutí ANO slibovalo snižování daní, dnes opět jeho poslanci zamítli náš návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti,“ postěžoval si předseda ODS Petr Fiala.
Naopak první prodej bytů v rodinných domech bude zřejmě osvobozen od daně z nabytí nemovitých věcí. Novelu zákonného opatření Senátu z roku 2013 schválila Sněmovna. Předložil ji poslanec vládního hnutí ANO Karel Rais. Nyní ji dostane k projednání Senát.