KOMENTÁŘ jiřího Peňáse

Lučištník a rafinovaní islamofobové

KOMENTÁŘ jiřího Peňáse
Lučištník a rafinovaní islamofobové

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Norská policie vyjádřila pochybnosti o tom, že muž, který tuto středu zavraždil lukem a šípem v norském městě Kongsberg pět lidí, bral vážně svůj obrat k islámu.

To je zajímavé, co těmi pochybnostmi norští odborníci asi myslí a jak rychle to odhadli. Onen vrah byl nepochybně šílenec a tak dál, ale byl to taky konvertita, etnický Nor (matka byla Dánka), který se před nějakou dobou veřejně na internetu k islámu přihlásil. Přestoupit na islám je docela snadné, pronese se nahlas šaháda, vyznání víry: není nutné citovat, je to arabsky, ale dá se to naučit – a už je z člověka muslim.

Samozřejmě že pak by měla následovat celá řada projevů, jimiž se správný muslim pozná a jež jsou muslimovi nařízeny, ale pokud je nekoná, neznamená to, že není muslim: je jen nesprávný muslim. Nutno dodat, že k těm nařízením rozhodně nepatří doporučení, natož příkaz chodit po městě s lukem a šípem a střílet na nic netušící pokojné občany, byť to jsou z jeho muslimského pohledu nevěřící. Ale to snad ani není nutné říkat. Příkaz vést džihád mezi ta doporučení patří, přičemž je velmi široký výklad toho, co to je džihád. V krajním případě to může být i to střílení z luku.

Jiná věc je, proč se sotva pár dní po jeho vraždění už začíná v expertním prostředí (norská policie na to určitě má zvláštní tým) zpochybňovat vrahova víra. No, protože jde o ten islám! Čím častěji takové činy provádějí jinak zajisté mírumilovní muslimové (pár dní nato Somálec v Londýně), tím více sílí sklon bránit a chránit islám.

Islám se pak v ideálním případě stává naprosto nedotknutelným náboženstvím, které ani v případě, že by se mačetou oháněl ten nejzapálenější muslim, vykřikujíce přitom jméno nejslitovnějšího Boha třeba z plných plic, nemá to s islámem nic společného. Že možná trochu má, může napadnout jen islamofoba, což je snad ještě horší než ten lučištník.

Velmi to připomíná vtipnou a dosti sarkastickou minihru jednoho muslimského autora, myslím Alžířana. Jde o dialog islamistického (nebo prostě islámského) teroristy a západního dobráka, asi by se řeklo intelektuála-sluníčkáře, třeba nějakého psychologa z norské policie.

A ten psycholog říká tomu teroristovi: Ty za to nemůžeš, to je tím, že jsi frustrovaný a sociálně vyloučený.

A ten terorista říká: Ne, já tě chci zabít, protože jsi nevěřící a já mám takové poslání od Alláha.

A ten dobrák říká: Ale to je kvůli tomu, že jsme na tebe zlí. To my jsme na vině.

A ten terorista na to: Ne, prostě tě chci zabít, protože věřím, že tě mám zabít, je to mé poslání.

A takhle se ještě chvíli přou, psycholog má plno pochopení, terorista se vzteká a nakonec zoufale zvolá: Ty jsi strašný! Ty mi chceš upřít i svobodnou vůli. Ty mi zfalšuješ i to mé rozhodnutí tě zabít. Není nic strašnějšího než ten váš zasraný narcistní humanismus! Jak my vás za to nenávidíme!

Možná je tohle nejrafinovanější stadium islamofobie.

 

18. října 2021