Norský Barnevernet

Norsko žádá odvolat polského konzula, který je kritický vůči Barnevernetu

Norský Barnevernet
Norsko žádá odvolat polského konzula, který je kritický vůči Barnevernetu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Norské ministerstvo zahraniční vyzvalo Varšavu, aby kvůli „nepřijatelnému chování“ odvolala svého konzula v Oslu. S odvoláním na mluvčího ministerstva Pera Bardalena Wiggena to v úterý oznámila agentura AFP. Konzul se podle ní angažoval v případech dětí, které odebíral norský úřad pro zajištění sociální a právní ochrany nezletilých Barnevernet.

„Důvodem tohoto kroku je jeho chování v řadě konzulárních záležitostí, zejména ve vztahu ke státním úředníkům, které se neslučuje s rolí diplomata,“ prohlásil bez dalších podrobností mluvčí. „Doufáme, že tato záležitost neovlivní naše dobré vztahy s Polskem a s polskou vládou,“ dodal.

Podle norských médií se ale konzul Slawomir Kowalski silně angažoval v odebírání dětí úřadem Barnevernet. Tato instituce je častým terčem domácí i mezinárodní kritiky za svůj nesmlouvavý přístup k rodičům, zejména z řad imigrantů, poznamenala AFP. Mluvčí ministerstva nicméně trval na tom, že kritika konzula směřuje výhradě k jeho způsobu chování, nikoli k předmětu činnosti.

Krok norského ministerstva zahraničí kritizoval i český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který jej považuje za odplatu za to, že Polsko udělilo azyl norské občance Silje Garmové a její dceři. Garmové již Barnevernet jednu dceru odebral. „Nedávné udělení politického azylu Norce Silje Garmové asi bylo už poslední kapkou, kdy se Norové už odhodlali k tomuto diplomaticky poměrně zásadnímu kroku,“ napsal deníku Echo24 Zdechovský.

V České republice si Barnevernet získal mediální pozornost odebráním sourozenců Michalákových jejich rodičům kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a týrání. Děti nyní vyrůstají u pěstounů. Jejich matka se po několika letech obrátila se stížností na Norsko k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

, , tk

22. ledna 2019