Ropa pomohla americkým akciím k dalším rekordům

Ropa pomohla americkým akciím k dalším rekordům

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Americkým akciím ve čtvrtek pomohla k novým rekordům především rostoucí cena ropy. Investoři s optimismem očekávají zprávy o čtvrtletním hospodaření velkých firem. Vedle energetických titulů se dařilo i akciím leteckých firem po oznámení vynikajících čtvrtletních výsledků a výhledu aerolinek Delta Air Lines. Oslaboval dolar, euro se k němu vrátilo zpět nad 1,2 USD.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ve čtvrtek posílil o 0,81 procenta a obchodování uzavřel na 25.574,73 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,70 procenta na 2767,56 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,81 procenta na 7211,78 bodu.

Cena ropy se ve čtvrtek vyšplhala na své tříleté maximum. Barel severomořské ropy Brent přesáhl hranici 70 dolarů, americká lehká ropa WTI přidávala v průběhu dne i 1,6 procenta na 64,58 USD za barel. Takové hodnoty pomohly akciím energetických firem Chevron a Exxon.

Druhé největší americké aerolinky Delta Air Lines oznámily vynikající čtvrtletní hospodářské výsledky. Firma doufá, že v budoucnu bude těžit ze snížení firemní daně z příjmu v USA, a to hned nadvakrát - vlastním nižším odvodem daní a nárůstem služebních cest, které budou jiné firmy díky daňovým úsporám ochotné zaměstnancům zaplatit. Její akcie posílila o zhruba šest procent.

Sezonu zveřejňování hospodářských výsledků odstartují v pátek velké americké banky. Zisky společností zahrnutých do indexu S&P 500 by měly podle agentury Thomson Reuters I/B/E/S v průměru vzrůst o 11,8 procenta.

Dolar oslabila zpráva o prosincovém poklesu výrobních cen v USA. Ty se snížily poprvé po téměř 18 měsících. K euru ztrácel ale hlavně kvůli zprávě, že Evropská centrální banka (ECB) zvažuje další omezení své podpůrné měnové politiky. Její zápis z prosincového zasedání naznačuje, že by ECB mohla už brzy začít připravovat finanční trhy na ukončení programu nákupů dluhopisů.

Kolem 22:00 SEČ přidávalo euro k dolaru asi 0,7 procenta na 1,2029 USD. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ve stejnou dobu ztrácel asi 0,5 procenta na 91,68 bodu.

,