Babiš drží startovací pistoli
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Prezidentská kampaň začíná dostávat obrátky a přicházejí první přesně mířené údery. Dosud političtí novici a jejich týmy pracovali na zvýšení povědomí kandidátů a nijak zvlášť se politicky neprofilovali. Nebylo také jasné, komu se podaří získat 50 tisíc podpisů nebo podporu zákonodárců. Zatím se nic důležitého nestalo. Dosavadní kampani chybí jeden zásadní parametr: jak se zachová Andrej Babiš, zda kandidaturu přijme, nebo najde jiného kandidáta.
Trochu to připomíná strategii Miloše Zemana z posledních prezidentských voleb, který nechal své soupeře vycukat, když se odmítal před prvním kolem zúčastňovat předvolebních debat kandidátů, kteří svorně objížděli velká města. Andrej Babiš vyvolává podobné napětí a rozhoduje o podobě další prezidentské hry.
Racionální úvaha zvenčí nedává Andreji Babišovi mnoho šancí na zvolení. Od počátku všechny průzkumy za poslední rok ukazovaly jeho vysokou nepřijatelnost pro většinu voličů kromě jeho hnutí. S přibývajícím časem v průzkumech ztrácí pozice i pro vítězství v prvním kole. Sám navíc po zkušenostech s volbami do Senátu ví, že dvoukolové volby jeho hnutí nezvládá. Ve většině případů bylo druhé kolo voleb ve znamení všichni proti ANO. Opět se to potvrdilo i v letošních senátních volbách, které pro ANO skončily prohrou na Vysočině, kde sice ANO nasadilo naprosto nevýraznou kandidátku, ale s vysokou angažovaností šéfa hnutí. Jediným výsledkem byla rekordní volební účast v druhém kole, která ovšem byla důsledkem mobilizace všichni proti Babišovi. To by se mohlo v případě, že by se do druhého kola dostal spolu s Petrem Pavlem, opakovat. Šlo by o souboj dvou bývalých komunistů, agenta a rozvědčíka totalitního režimu, ale průzkumy v tomto případě favorizovaly generála ve výslužbě. Aureola šéfa vojenského výboru NATO sice nijak neočišťuje od minulosti, v šedesátých letech stejnou pozici zastával i někdejší generál wehrmachtu Adolf Heusinger, protože armáda je o vojenských dovednostech a schopnostech sloužit, nikoli certifikátem etické nebo morální jakosti.
Logika Andreje Babiše ale může být jiná, především proto, že nemá co ztratit. Vidí před sebou hlavně občanské kandidáty bez politické zkušenosti. Případnou prohrou v druhém kole nic neriskuje, neboť ANO patří jemu a on jediný rozhoduje, takže tím nijak neohrožuje svou politickou budoucnost. To spíš může mít větší potíže se soudem kvůli dotacím pro farmu Čapí hnízdo. Investované peníze se sekundárně zúročí pro jeho hnutí. Navíc šance alternativních kandidátů jako Aleny Schillerové nebo Karla Havlíčka vycházely v průzkumech, ve veřejných i v interních, jako nízké a ještě hůř dopadl herec, diplomat a bývalý ministr Martin Stropnický, kterému svým emotivním vystoupením na sociálních sítích dala ránu z milosti zatím stále ještě manželka Veronika Žilková. V úvahách existovali i nezávislí kandidáti, ale tento nápad nedostal žádnou konkrétní podobu.
Andrej Babiš drží prst na spoušti startovací pistole pro závod o prezidentský úřad. Ať už se rozhodne jakkoli, soutěž bude na začátku a může mít mnoho dramatických momentů a nečekaných zvratů.