USA zvažují zákaz vstupu čínským komunistům. Těch je přes 90 milionů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Administrativa prezidenta Donalda Trumpa zvažuje zákaz vstupu do Spojených států členům Komunistické strany Číny a jejich rodinám. Návrh by se podobal opatření z roku 2017, které zakazoval vstup občanům některých muslimských států na území USA, napsal server The New York Times s odkazem na zdroje seznámené s návrhem. Bílý dům odmítl chystané nařízení komentovat.
Opatření by podle serveru výrazně zvýšilo napětí mezi oběma zeměmi. Nařízení by mohlo také opravňovalo úřady zrušit již vydaná víza čínským komunistům a jejich rodinám, kteří jsou již na území USA, což by vedlo k jejich vyhoštění. Předmětem diskuze je také omezení pohybu pro členy ozbrojených sil Čínské lidové republiky a manažery tamějších čínských státních firem, ačkoliv je pravděpodobné, že jsou stejně členy komunistické strany.
Detaily návrhu ještě prochází finálními úpravami, cituje The New York Times čtveřici anonymních zdrojů, které jsou seznámeny s obsahem chystaného nařízení. Jeho hotovou verzi může prezident Trump odmítnout. Pakliže ji ale schválí, půjde podle novinářů o nejprovokativnější krok od začátku obchodní války mezi Čínou a Spojenými státy v roce 2018. Zástupci Bílého domu odmítli zprávu komentovat.
Komunistická strana Číny má přes 90 milionů členů a americká vláda podle serveru nemá přehled o všech lidech, kteří do strany vstoupili. Ověřování stranické příslušnosti Číňanů ještě předtím, než vstoupí na americkou půdu, by tak bylo samo o sobě velmi obtížné. V roce 2018 navštívilo Spojené státy přes tři miliony čínských občanů.
Chystaný návrh se podobá protiimigračnímu exekutivnímu nařízení, který se týkal občanů Íránu, Jemenu, Libye, Somálska či Sýrie. Trump jej tehdy zdůvodnil jako prevenci před teroristickými útoky, část americké společnosti jej ale odmítala přijmout jako diskriminaci na základě víry.
Po žalobách některých států a organizací však nařízení zablokovaly federální soudy. Částečně je uvolnil až koncem června nejvyšší soud, podle jehož rozhodnutí nemohou do USA pouze osoby, které tam nemají příbuzenské či pracovní kontakty.
Čínské akcie kvůli dalšímu zhoršení vztahů mezi Pekingem a Washingtonem ve čtvrtek výrazně oslabily. Dle některých analytiků jde o reakci na USA, které přestanou připisovat Hongkongu zvláštní status a budou s touto poloautonomní čínskou provincií nově jednat jako se zbytkem pevninské Číny. Exekutivním příkazem to nařídil Trump v reakci na přijetí nového bezpečnostního zákona pro Hongkong, který prosadil Peking.
Trump rovněž v úterý podepsal zákon, jež uvaluje sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí a uskutečňování této kontroverzní normy. Čína v reakci pohrozila vlastními sankcemi proti USA.
Do hledáčku americké vlády se dostala i hudební aplikace TikTok, u níž se zvažuje zákaz. Dle některých představitelů Trumpovy administrativy jde o nástroj propagandy a odmítají sdílet s Čínou uživatelské informace.