NOVÝ TRH NA PRAŽSKÉ BURZE

Překonají písek, vedro, mráz i kameny. České boty Prabos nosí policisté i vojáci

NOVÝ TRH NA PRAŽSKÉ BURZE
Překonají písek, vedro, mráz i kameny. České boty Prabos nosí policisté i vojáci

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vydrží těžká vedra v egyptské poušti i tuhé mrazy na Antarktidě. Řeč je o českých botách značky Prabos, které díky vysoké kvalitě a odolnosti nosí čeští policisté a vojáci nejen u nás, ale také v Litvě a Německu. Nyní firma vstupuje na nový kapitálový trh START.

„Vstupem na kapitálový trh chceme zásadně posílit image firmy v očích veřejnosti a obchodních partnerů. Především se ale chceme zbavit závislosti na bankách, neboť větší část takto získaných prostředků je určena na vyplacení stávajích úvěrů. Menší část potom použijeme na naše rozvojové projekty. Zejména by mělo jít o podporu e-commerce a automatizaci některých výrobních operací,“ vysvětluje důvody vstupu na burzu předseda společnosti Jaroslav Palát.

Firma o vstupu na kapitálový trh už nějakou dobu uvažovala, ale požadavky burzy vysoce převyšovaly její možnosti. Trh START, který Burza cenných papírů Praha odstartuje v polovině května je ale určen právě pro menší a střední společnosti, které nemají možnost vstoupit na burzu, ale rády by využily kapitálový trh. 

Prabos je přitom zavedená česká značka s dlouhou tradicí, což jí například odlišuje od dalších dvou firem, které vstupují na trh spolu sní a které jsou podstatně mladší. „Oproti dalším firmám, které se chystají na trh Start nejsme startup s menším počtem zaměstnanců, ale stabilní a tradiční podnik, který je zároveň důležitým zaměstnavatelem v regionu se zhruba 210 zaměstnanci,“ uvedl Palát.

Více než 150 let tradice

V roce 1860 rodina Pivečkova založila ve Slavičíně koželužnu, která zpracovávala usně a po I. světové válce zahájila výrobu obuvi. Po znárodnění v roce 1948 přešla společnost pod správu n.p. Baťa a následně byla v roce 1952 začleněna do n.p. Svit Gottwaldov. Teprve v roce 1991 se závod transformoval jako samostatná divize společnosti a.s. Svit Zlín. 1.1.1993 získala společnost právní subjektivitu pod názvem Prabos a.s. Slavičín, která se postupně transformovala na současnou Prabos Plus a.s.

Firma se přitom také orientuje především na český trh. Například Armádě České republiky dodává lehkou i zimní obuv, boty do pouště nebo pro výkonné letce. Policii České republiky zase nízké i vysoké boty s klimamembránou. Pracovní obuv dodává pro Škoda Auto nebo ČEZ. Boty jsou přitom výjimečné především důrazem na kvalitu zpracování a kvalitu používaných materiálů. 

„Díky tomu jsme schopni splnit náročné požadavky Armády ČR a Policie ČR. Naše výrobky neustále zdokonalujeme tak, aby obstály v konkurenci ostatních výrobců. Důkazem je například úspěch v tendrech pro Litevskou armádu nebo Bundeswehr. Naši obuv testovali například egyptologové v těžkých vedrech a písečných podmínkách. Stejně tak nás obouvají expedice na antarktidu, kde naše boty zkouší tuhé mrazy a ostré kameny,“ popsal Palát. 

Firma potřebuje nyní kapitál také proto, aby mohla rozšířit výrobu a postupně navyšovat podíl zahraniční klientely. Plánuje například expandovat na Ukrajinu. Tím chce řešit nedostatek pracovní síly a zároveň tam vidí obchodní potenciál. „Otevření šicí dílny na Ukrajině nám z dlouhodobého hlediska opravdu může problém nedostatku kvalifikovaných šiček vyřešit. Současně jsme však přesvědčeni, že je to pro nás vstupenka na perspektivní ukrajinský trh zejména volnočasové obuvi. Dalším krokem k řešení nedostatku pracovní síly je již zmiňovaná dlouho připravovaná automatizace některých výrobních operací,“ dodal Palát. 

9. května 2018