„Nejsem nelida.“ Babiš žehlí slova o sirotcích a zcenzuroval dalajlamu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Andrej Babiš se snaží zmírnit kritiku, kterou vyvolala jeho slova o tom, že Česká republika nepřijme padesát syrských sirotků. Kvůli rozhovoru, který premiér poskytl deníku Právo, se na něho prý „hodně lidí zlobí“. Babiš se proto nyní brání očerňování a odmítá označení „nelida“, českým dětem a sirotkům podle svých slov pomáhá dlouhodobě. Na pomoc si vzal i nedávná slova dalajlamy o pomoci uprchlíkům, kterého však nepřesně cituje.
Na facebookové stránce Andreje Babiše, kterou sleduje přes 160 tisíc lidí, se objevilo Babišovo vyjádření týkající se mimo jiné i jeho slov o syrských sirotcích. Pro premiéra prý bylo vyznění titulku v Právu, že ČR nepřijme jediného uprchlíka, šokující a rozpoutal pouze hysterii, že Babiš je „nelida“.
„Dal jsem rozhovor do Práva, kde jsem řekl, že odmítám přijmout padesát syrských sirotků, ale zároveň měl titulek znít, že chci pomáhat hlavně českým dětem a sirotkům. Těm já totiž pomáhám dlouhodobě. Když jsem viděl, jak titulek vyzněl, byl jsem v šoku. Je to obrovská negativní emoce. Novináři to dělají naschvál. Chtějí titulkem šokovat, i když je naprosto vytržený z kontextu. A začala hysterie. Babiš je nelida,“ píše Babiš.
Babiš se dále ptá, co bude s padesáti dětmi, které by na návrh europoslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL) Česká republika měla přijmout. „Tak já se teda ptám: co bude s těmi 50 dětmi, které bychom měli přijmout? Náš Klokánek už teď nemá dost místa pro české děti. Takže přijmeme děti syrské? Které nemluví naší řečí a pro které budeme muset najmout učitele? Kde budou bydlet? Kdo to všechno zaplatí a co pak řekneme třeba těm českým rodičům, kteří sami nemají na školní oběd pro svoje vlastní děti nebo se starají o děti s hendikepem a chybí jim peníze na zdravotní i školní pomůcky a další věci?“ píše Andrej Babiš.
Cenzura dalajlamy
Ve svém příspěvku také Babiš odkazuje na slova tibetského duchovního vůdce dalajlamy, která pronesl během během konference ve švédském Malmö. Podle dalajlamy Evropa patří Evropanům a uprchlíkům by se mělo dát jasně najevo, že by nakonec měli obnovit svou vlastní zemi. Zároveň ale vybízí k jejich přijetí a pomoci. „Přijměte je, pomozte jim, vzdělávejte je… ale nakonec by měli rozvíjet svou vlastní zemi,“ řekl.
Slova o přijetí běženců však premiérovi v jeho citaci tibetského duchovního chybí. „Asi se k vám dostalo, co řekl tenhle týden 14. dalajláma. Velmi významná světová osobnost. A řekl silná slova. „Myslím, že Evropa patří Evropanům. Uprchlíkům pomáhejte, vzdělávejte je, ale nakonec jde o to, aby zvelebovali své vlastní země,“ zkrátil Babiš jeho výrok o slova „přijměte je“.
„Teenageři, ne malé děti“
Babiš zde také znovu zpochybňuje věk sirotků, které by měla republika přijmout. Nejedná se podle něho o malé děti, ale o teenagery. „My přesně nevíme, kdo to je. Když člověk řekne “sirotek”, automaticky si všichni představíme malinké dítě. Ale paní europoslankyně za lidovce Michaela Šojdrová, která si prošla utečenecké tábory v Řecku, říká, že to jsou kluci mezi 12-17 lety. I sám pan Bělobrádek je kvůli tomu zdrženlivý s jejich přijímáním. Ví to lidi, kteří mi začali hned včera psát, že by si je rádi vzali k sobě domů?“ ptá se Babiš v příspěvku.
Přijetí padesáti syrských sirotků navrhla poslankyně Evropského parlamentu Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Česká republika by podle ní měla projevit více lidskosti a využít možnosti převzít některé sirotky z uprchlických táborů v Řecku.
V kritice návrhu europoslankyně se Andrej Babiš míjí s předsedou koaliční ČSSD a vicepremiérem Janem Hamáčkem. Ten uvedl, že Česko by zcela jistě zvládlo nabídnout nový domov 50 dětem, které ve válce v Sýrii ztratily rodiče. Babišův postoj kritizovali rovněž například předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek nebo předseda poslanců STAN Jan Farský.