Nebudeme hlasovat vždy tak, jak vláda řekne, avizují čtyři poslanci ČSSD
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Část poslanců sociální demokracie se odmítá zavázat k tomu, aby ve sněmovně hlasovala vždy v souladu s rozhodnutím vlády. Spolu s koaliční smlouvou, z níž toto vyplývá, podepsali poslanci Roman Onderka, Ondřej Veselý, Milan Chovanec a Jaroslav Foldyna dodatek. Z něj vyplývá symbolické potvrzení, že hlasovat budou vždy v souladu se slibem poslance. Tedy nikoli dle rozhodnutí vlády, ale v souladu s vlastním „vědomím a svědomím“.
Informaci Seznam Zprávy pro deník Echo24 potvrdili místopředseda ČSSD Roman Onderka a poslanec Ondřej Veselý. „Měli jsme problém s článkem deset koaliční smlouvy, ze kterého vyplývá, že na čem se usnese vláda, podpoří koaliční poslanci,“ uvedl poslanec Ondřej Veselý. „ČSSD ve vládě nemá většinu, ANO by nás tak na vládě mohlo přehlasovat. Podpis pod dovětek připojili i tři další kolegové,“ řekl Veselý s tím, že nejde o žádnou rebelii. Debatovalo se o tom na klubu, doplnil. „Já nemůžu dopředu někomu slibovat, že budu hlasovat tak, jak bude on chtít. Tím bych porušil poslanecký slib, a tím pádem Ústavu České republiky,“ řekl deníku Echo24 Roman Onderka.
Hlasování o důvěře vládě by se tento dovětek týkat neměl. „Neslyšel jsem jediného poslance ČSSD, který by řekl, že nebude hlasovat pro vládu. Tedy, že by se neztotožnil s vnitrostranickým referendem. Ale u každého hlasování musí poslanec dodržovat ústavu a hlasovat podle svého vědomí a svědomí,“ dodal Onderka. „Pro platnost a závaznost smlouvy (koaliční – pozn. red.) to neznamená vůbec nic. Čtyři poslanci jen chtěli zdůraznit to, co koneckonců už stanovuje ústava,“ řekl deníku Echo24 předseda klubu ČSSD Jan Chvojka.
Menšinová vláda ČSSD a ANO byla jmenována ve středu. Pro získání důvěry ve sněmovně počítá s tolerancí KSČM. Komunisté o tom, zda vládu podpoří, rozhodnou finálně v sobotu, kdy zasedá ústřední výbor strany. Hlasování o důvěře by se mělo konat ve středu 11. července.
V ČSSD zaznívají hlasy, kritické k sestavení vlády s ANO. Spory vzbuzuje i způsob, jímž byl do čela ministerstva zahraničí místo kandidáta ČSSD Miroslava Pocheho instalován předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. Stále také není jasné na základě čeho prezident Miloš Zeman Hamáčka do čela resortu jmenoval a kdy a zda z návrhu premiéra Babiše Pocheho jméno vypadlo.
Hamáček vyzval Babiše ke zveřejnění komunikace s Hradem o Pochem
Předseda ČSSD Hamáček vyzval premiéra Babiše ke zveřejnění komunikace úřadu vlády s prezidentskou kanceláří k navržení Miroslava Pocheho (ČSSD) na ministra zahraničí. Babiš původně tvrdil, že prezidentu Miloši Zemanovi předložil jediný seznam adeptů na ministry, na kterém byl i Poche. Zeman ale Pocheho nejmenoval a řízením úřadu pověřil Hamáčka. Babiš doplnil, že Zemanovi poslal kromě seznamu ministrů ještě dopis, v němž navrhl do čela diplomacie Hamáčka místo Pocheho.
Prezident kritizoval navržení europoslance Pocheho na ministra a snažil se ho přesvědčit, aby o post kvůli svým postojům k migraci neusiloval. Babiš pak v pondělí oznámil, že Hradu předložil seznam adeptů na ministry včetně Pocheho. Když ale Zeman Pocheho ve středu ministrem nejmenoval, média spekulovala, že dal Babiš Zemanovi následně další seznam ministrů bez Pocheho, což premiér i Hamáček popřeli. Prezident ve čtvrtek uvedl, že dostal od Babiše nejdřív předběžný seznam bez jakéhokoli kandidáta na ministra zahraničí a pak dopis se dvěma kandidáty – Pochem i Hamáčkem.
„Já jsem vyzval pana premiéra, aby zveřejnil komunikaci mezi úřadem vlády a Pražským hradem. Očekávám, že tak učiní. Pak bude jasno,“ řekl Hamáček. „Nejsou žádné dva seznamy, odešel tam jeden seznam. Na tom seznamu bylo jméno Miroslava Pocheho,“ zopakoval.
Babiš zopakoval, že předal Hradu seznam ministrů nové vlády s Pochem na postu šéfa diplomacie. Zároveň však novinářům řekl, že prezidentovi také poslal dopis, v němž stojí, že pokud se Zeman rozhodne Pocheho nejmenovat, Babiš navrhuje, aby řízením ministerstva zahraničí pověřil místopředsedu vlády Hamáčka.
Prezident okolnosti jmenování Hamáčka ve čtvrtečním rozhovoru pro televizi Barrandov popsal jinak než Babiš. „Byl předběžný seznam, kde nebyl uveden žádný ministr zahraničí, a druhý, v podstatě dopis pana premiéra Babiše, kde mně navrhoval dva ministry zahraničí, nejprve Miroslava Pocheho, a v případě, že když ho nepřijmu, tak navrhoval pana Jana Hamáčka,“ řekl Zeman.