Demonstranti v Hongkongu obsadili parlament. Policie po vyčkávání tvrdě zasáhla
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Několik týdnů trvající protest obyvatel Hongkongu proti kontroverznímu zákonu umožňujícímu vydávání podezřelých k trestnímu stíhání i do pevninské Číny se opět vystupňoval, když demonstranti obsadili budovu místního parlamentu. Policie původně neměla v plánu zasahovat, po zesílení protestů však došlo k tvrdým střetům ozbrojených složek s demonstrujícími davy.
Po ještě větším vyhrocení celé situace oznámila policie, že se vydá k budově parlamentu, aby ji „vyčistila". "Pokud se setkáme s překážkou nebo odporem, policie použije odpovídající sílu," uvedl tamější policejní mluvčí ve videu zveřejněném na Facebooku.
Zveřejněné záběry ukazují policejní složky postupující směrem k budově parlamentu za použití slzného plynu. Násilné střety začaly kolem půlnoci.
První bariéry v sídle zákonodárného sboru odpůrci vlády za pomoci nákupního vozíku, tyčí a kusů lešení prorazili už vpodvečer, skutečně ale dovnitř pronikli až kolem 21:00 místního času. Skupince tvořené převážně studenty se po opakovaných pokusech podařilo prolomit dveře z tvrzeného skla. Policisté se jim v tom předtím pokoušeli zabránit i za použití pepřového spreje, nakonec ale podle médií konfrontaci vzdali.
WATCH NOW: Demonstrators in Hong Kong are clashing with police after breaking into the city's legislative center https://t.co/XBII8YPVWl pic.twitter.com/HDdOaXG1tA
— CBS News (@CBSNews) July 1, 2019
Demonstranti poté podle všeho prostorami parlamentu proudili bez jakýchkoli zábran. Ničili portréty politiků a na zdi sprejovali vzkazy o chystaném zákonu o extradicích či demokratických volbách, napsala agentura AP. Ušetřen nebyl ani emblém hongkongské zvláštní administrativní oblasti v hlavním zasedacím sále, kde byla také rozvinuta vlajka z dob koloniální nadvlády se symbolem Spojeného království.
Hongkongská vláda počínání protestujících odsoudila a vyzvala je, aby „okamžitě přestali“. Policie zase původně avizovala, že prostory brzy vyklidí. „Pokud jí v tom bude bráněno nebo se setká s odporem, použila by policie adekvátní sílu,“ uvádí se v prohlášení.
#Breaking: Total anarchy in #honkong after protestors stormed the legislature building and vandalized everything inside with graffiti, and smashed a lot of windows and placed a British colonial flag on the presidents seat. #extraditionbill pic.twitter.com/X17JzJqktI
— Sotiri Dimpinoudis (@sotiridi) July 1, 2019
Původně pokojný protestní pochod
Vláda si za přísných bezpečnostních opatření připomněla 22. výročí přechodu města pod čínskou správu. Při této příležitosti se alespoň desetitisíce dalších lidí vydaly na pokojný protestní pochod městem. Podle organizátorů dorazilo dokonce 550.000 lidí. V souvislosti s protestem před budovou parlamentu, kde měl pochod původně končit, změnili organizátoři jeho cíl a ukončili pochod v nedalekém parku.
Oficiální ceremoniál se letos netradičně uskutečnil v rozsáhlém konferenčním centru a nikoli venku, což hongkongská vláda zdůvodnila nepříznivým počasím; v Hongkongu brzy ráno slabě pršelo, během odpoledne však teploty ve městě překročily 30 stupňů.
Akce se zúčastnili zástupci Hongkongu, pevninské Číny a další pozvaní hosté. Reuters napsal, že viditelně unavenou správkyni Hongkongu Carrie Lamovou na ceremoniál doprovodil manžel. Lamová se na veřejnosti objevila poprvé po téměř dvou týdnech. Správkyně Hongkongu ve své řeči uvedla, že vláda potřebuje změnit styl vládnutí, aby byla vstřícnější a otevřenější. Rovněž slíbila, že se toho bude dělat víc pro mladé.
Nedaleko budovy, kde se ceremoniál konal, se s policií střetly stovky demonstrantů, kteří rovněž protestovali proti kontroverznímu návrhu zákona o vydávání pachatelů trestných činů mimo jiné do pevninské Číny. Policisté k jejich rozehnání použili pepřový sprej a obušky.
Demonstrace v Hongkongu trvají už několik týdnů, jednoho z protestů se podle organizátorů zúčastnily dva miliony lidí. Správkyně Hongkongu sice v polovině června projednávání možnosti extradice po sérii demonstrací přerušila, aktivisté ale požadují, aby byl návrh zákona úplně zrušen.