Lidé nároky na vyšší mzdy roztáčejí inflační spirálu. Ke konci roku se očekává její zrychlení
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Konec roku bude ve znamení střetu zaměstnanců a jejich pracovníků o vyšších mzdách. Zaměstnanci budou totiž logicky argumentovat zvýšenými životními náklady kvůli vysokým cenám energií nebo spotřebního zboží. Na druhé straně bude stát firma, která bude muset peníze vyplatit, protože jiné pracovníky si nemůže dovolit. To vše dělá vrásky ekonomům, protože zvyšování mezd nad už tak vysoký růst spotřebních cen povede k inflační spirále. Z krátkodobé inflace se tak může rázem stát inflace trvalá.
Růst cen trápí nejenom Českou republiku již delší dobu. Zdražuje především veškeré zboží a služby, takže běžný život se stává čím dál více obtížnějším. Zejména kvůli vysokým cenám pohonných hmot nebo zdražující elektřině i plynu. K tomu roste také cena některých potravin nebo některých služeb.
Část zaměstnanců se tak chystá o vyjednávání o růstu mezd na příští rok. Pracovníci budou argumentovat právě vysokou inflací, která jim znehodnocuje současné úspory a hlavně jim znekvalitňuje život. Jejich pozice je v poslední době velmi silná, protože je neohrožuje existenční riziko propuštění z dané pozice. Počty lidí evidovaných na úřadech práce klesají a za říjen je evidováno 251 tisíc uchazečů na 352 tisíc volných míst.
V současné době je ale velmi silná inflace, která má podle analytiků vzrůst do konce roku na šest procent a v příštím roce na sedm procent. Takto vysoký růst cen byl patrný přitom v devadesátých letech. Podle analytiků musí dojít ke snížení objemu peněz mezi lidmi. To je přesně ale situace, která bude v rozporu se mzdovými nároky zaměstnanců na konci roku.
To potvrzuje i hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda, podle kterého je přidávání pracovníkům již nyní patrné. „Už nyní pozorujeme, že mezi zaměstnanci a zaměstnavateli probíhá větší zájem o to, aby byly mzdy navyšovány. Týká se to jak kancelářských zaměstnání, tak i těch, které jsou v sektoru gastronomie. Výjimkou tak nejsou situace, kdy číšníci a kuchaři nebo také řemeslníci si říkají více za své služby. Všichni se totiž odvolávají na vyšší ceny energií nebo růst cen obecně. Napříč ekonomikou si lidé říkají o vyšší mzdy a tato situace bude do konce roku akcelerovat,“ řekl pro Echo24 Kovanda.
Podle něj ale nemají zaměstnavatelé na výběr. Pracovních míst je totiž výrazně více než volných pracovníků. „Zaměstnavatelé jednoduše nemohou říct, že přede dveřmi čeká dalších deset zájemců o dané místo. Jedná se o klíčový důvod, který vede Českou národní banku ke zvyšování sazeb, protože ta se toho velmi obává. Vysoká inflace se přetaví do mzdové inflace, což je velmi nebezpečný fenomén. Pak se z přechodné inflace stane trvalá, která bude mít daleko větší dopad na život lidí,“ dodal Kovanda.
To také potvrzuje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček, podle kterého byl růst nominální mzdy patrný již ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 11,3 procenta. „To je dynamický růst, který vytváří v řadě firem řadu problémů. Domnívám se, že tato strategie bude pokračovat, protože trh práce je napjatý a nemáme dostatek lidí, kteří by byli vpuštěni na místa, která řada českých pracovníků nechce. Tak se společnosti musí přetahovat nejenom o kvalifikované pracovníky, ale hlavně i o ty, kteří mají aspoň trochu zájem pracovat,“ řekl pro Echo24 Křeček.
Tlak na růst mezd tak bude nejenom na konci roku, ale také v příštích letech, kdy se inflace bude držet stále vysoko. Lidé přitom mají kvůli vyšším cenám zboží a služeb oprávněný nárok na to, aby jim zaměstnavatel k výplatě přidal. „V ekonomice nám to ale dělá nepořádek, protože růst mezd navyšuje inflační tlaky. Jsme v situaci, kdy lidé mají vysoké úspory na svých účtech. Ve chvíli, kdy se jim poté ještě navýší mzdy, tak se dostáváme do stavu, kdy budou chtít lidé více utrácet, aby nepřišli o kupní sílu. Tím se podporuje inflace,“ dodal Křeček.