krize na slovensku

„Dosť bola Fica!“ V Bratislavě se sešlo 30 tisíc lidí, nejvíc od roku 1989

krize na slovensku
„Dosť bola Fica!“ V Bratislavě se sešlo 30 tisíc lidí, nejvíc od roku 1989

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V Bratislavě a v dalších několika desítkách měst na Slovensku a v zahraničí se konaly demonstrace proti současné vládě premiéra Roberta Fica a za nezávislé vyšetření vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové za účasti mezinárodních vyšetřovatelů. Do metropole přišlo podle odhadů některých slovenských médií přes 30 tisíc lidí, šlo tak o největší demonstraci od protikomunistických mítinků v roce 1989. Další demonstrace byly svolány do několika desítek měst po celé zemi a v zahraničí.

„Slovensko je v posledních dnech otřeseno tak, jak dlouho nebylo. Chceme se postavit za slušnou a demokratickou zemi,“ řekli z pódia v úvodu demonstrace v Bratislavě její organizátoři, občanští aktivisté Juraj Šeliga a Karolína Farská.

Demonstranti už v úvodu shromáždění křičeli „Dost bylo Fica“ nebo „Odstoupit, odstoupit“. Mnozí přišli s transparenty s nápisy jako například „Pozor, padá vláda“ nebo „Chceme slušné Slovensko“. Mnozí stejně jako během takzvané sametové revoluce v roce 1989 cinkali klíči nebo používali řehtačky.

Z pódia vystoupili s projevem zástupci novinářů, učitelů, pracovníků sociálních služeb či herců, ale například i sestra zavražděného novináře Kuciaka. „Chci vám všem říct jedno velké děkuji. Děkuji za to, že jste tady, že se zajímáte a za to, že vám to není jedno. Ani Martince a Jankovi to nebylo jedno,“ řekla Mária Kuciaková, po jejímž vystoupení dva odpověděl dlouhým potleskem.

Potlesk si vysloužil také odvolaný trnavský arcibiskup Róbert Bezák. „Možná jsme se naučili být lhostejní, naučili rezignovat při těch všech kauzách a skutcích, které se staly, či nestaly. Ale aby zabití člověka prošlo vedle nás a ztratilo se v čase, to by znamenalo, že jsme morálně rozvrácení,“ řekl z pódia oblíbený slovenský duchovní Bezák.

Fico se s Kiskou nedohodl

Před demonstrací se konala tisková konference tří nejvyšších slovenských ústavních činitelů. Ta však  vzbudila více otázek než odpovědí. Předseda parlamentu Andrej Danko oznámil, že nepodepsali deklaraci, která měla za cíl uklidnit situaci v zemi. Prezident Andrej Kiska i premiér Robert Fico uvedli, že doufají, že se chystané protestu ponesou v klidném duchu a nedojde k výtržnostem.

Přestože se nejvyšší politici Slovenska nedohodli na společném prohlášení, podle Danka udělají všechno pro to, aby se události z posledních dnů politicky nezneužívaly. Prezident Kiska uvedl, že na svůj návrh deklarace neobdržel předem žádné připomínky, ale na jednání se na jejím znění neshodli. Premiér Fico na své tiskové konferenci pak dodal, že o možném řešení krize bude jednat o víkendu s koaličními partnery.

Andrej Kiska se ostře ohradil proti skutečnosti, že jeden z činitelů přinesl na jednání úplně jiný návrh deklarace, se kterým on sám nemohl souhlasit. Podle slovenských mediích svůj návrh donesl Fico. Dodal, že na pondělí pozval do prezidentského paláce vládní strany k jednání.

Kiska také vyzval ke klidnému průběhu demonstrací. V deklaraci mělo podle dřívějších zpráv být uvedeno, že demonstrace občanů nemají být označovány jako státní převrat. Na pátek se i přes schůzku nejvyšších ústavních představitelů Slovenska chystají velké protesty ve více než čtyřiceti městech.

„Jsem přesvědčený, že schůzka bude mít smysl jen tehdy, když skončí konkrétním a srozumitelným výsledkem,“ řekl před konáním schůzky Kiska. Zároveň je podle něj nevyhnutelné, aby společně vyjádřili podporu a důvěru orgánům činným v trestním řízení, které vyšetřují vraždu novináře Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. „Vyšetření vraždy je důležité pro pozůstalé, pro Slovensko, ale i pro Evropskou unii, ve které vraždy novinářů nemají prostor,“ řekl Andrej Kiska.

„Jako nejvyšší ústavní činitelé bychom se měli zavázat, že nutnou vzájemnou součinností přispějeme k vyřešení politické krize a uklidnění atmosféry v naší zemi,“ řekl před schůzkou Andrej Kiska před novináři.

Prezident Andrej Kiska také podle zpravodajského serveru Aktuality.sk řekl, že by se trojice měla usnést na tom, aby byl vyjádřen respekt k svobodnému uplatňování občanských práv. Zavázat se mají také k tomu, že nebudou klidné protesty občanů nazývat pokusem o převrat řízeným ze zahraniční nebo je jakkoliv dehonestovat.

,