Čerství novomanželé, studenti i 24 dětí. Íránská raketa zabila 176 lidí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Sestřelením ukrajinského dopravního letounu ve středu nad Teheránem přišlo o život 176 lidí, tedy všichni na palubě letadla. Mezi zabitými jsou zástupci 7 států: Íránci, Kanaďané, Ukrajinci, Švédové, Afghánci, Němci a Britové. Někteří z nich cestovali za příbuznými, někteří do školy, jiní jen vykonávali svou práci. O život přišlo i 24 dětí mladších 15 let. Seznam obětí zveřejnil server Kyiv Post.
Asi nejdojemnější je příběh Araše Pourzarabího a Pouneh Gordžíové, kteří se v Teheránu na Nový rok vzali. Oba odtamtud pocházeli, chtěli mít obřad před rodinou a přáteli. O týden později se chtěli přes Kyjev vrátit do Kanady. Novomanželé studovali na univerzitě v Albertě informatiku. Mezi zabitými bylo osm dalších studentů a akademiků této školy. „Kdybyste je třeba jedinkrát potkali, věděli byste, že ti dva určitě patří k sobě,“ řekl přítel manželského páru.
Pilot osudného letu Volodymyr Gaponěnko po sobě zanechal vdovu a dvě děti. „Žil pro létání, to byl jeho život… Byl to opravdu skvělý pilot,“ řekla jeho manželka Jekatěrina televizi NewsOne. Podle svých slov ho prosila, aby nad krizovou oblastí nelétal. „Řekla jsem mu: ‚Nelétej, nedělej to.‘ Ale on na to: ‚Nemůže to odvolat, pokud nepoletím já, nikdo jiný se nenajde. Pokud letím podle harmonogramu, tak musím letět.‘ Žádala jsem ho, aby to nedělal.“
O smrti manžela se dozvěděla ze zpráv. Gaponěnko měl za svoji kariéru nalétáno přes 11 600 hodin.
Volodymyr Gaponenko, Ukrainian International Airlines’ pilot, was killed in PS742 crash in Tehran on Jan. 8, 2020.https://t.co/saeviWxrHD
— TraceyRCooke WWG1WGA (@TraceyRCooke1) January 9, 2020
The hidden hand…… pic.twitter.com/YrcpKwl9Bt
Sergej Choměnko byl prvním důstojníkem, měl nalétáno asi 7 600 hodin. Na fotce ze sociálních médií je zachycen na Karlově mostě v Praze.
Jekatěrina Statniková sloužila na letu jako letuška. Bylo jí 27 let. Její kolegyně z Ukraine International Airlines (UIA) uvedla, že Jekatěrina byla „neuvěřitelně pohodový člověk“ a že s ní „chtěl každý být kamarád.“
Jedněmi z prvních identifikovaných obětí byla kanadská rodina z Ajaxu. Šlo o manžela Hivu Molaniho, jeho manželku Evin Arsalani a jejich jednoroční dceru Kurdii.
An Ajax family is among the first known GTA victims out of 63 Canadians killed in the Ukraine International Airlines plane crash in Iran. They‘ve been identified as Evin Arsalani, 30, her one-year-old daughter Kurdia and her husband Hiva Molani, 38. https://t.co/qaRO9c4Aft pic.twitter.com/GpjlSYZuaN
— CBC Toronto (@CBCToronto) January 8, 2020
Shadi Jamshidi přiletěla do Teheránu navštívit otce. V ukrajinském letadle podnikala cestu zpátky domů do Kanady. Vracel se s ní i její kamarád, Hamid Mehr. Ten se ale rozhodl letět dražším letem v jiný čas. „Dokonce jsem vtipkoval, jaký je skrblík, zasmáli jsme s tomu. Teď už mi vtipné nepřijde,“ uvedl Mehr.
Írán až do pátku sestřelení ukrajinského letadla popíral. Velitel letectva a protivzdušné obrany íránských revolučních gard později přijal plnou odpovědnost za to, že jeho jednotka ve středu omylem letadlo sestřelila. O tom, že ukrajinský letoun, možná omylem, sestřelili Íránci, hovořil už ve čtvrtek s odvoláním na informace tajných služeb kanadský premiér Justin Trudeau. O této možné příčině katastrofy boeingu se ještě dříve zmínila americká média a prezident Donald Trump řekl, že pád letadla mohl způsobit něčí omyl. O variantě sestřelení se zmínil i britský premiér Boris Johnson a šéf australské vlády Scott Morrison.