Měl Penam dostat 100 milionů? Stát si zadal další posudek, už desátý
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Už desátý posudek bude hodnotit, jestli měla být holdingu Agrofert vyplacena 100milionová dotace na speciální linku pro toastový chléb značky Penam. Takzvanou způsobilost projektu zadal prozkoumat ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček poté, co dotaci definitivně odmítla proplatit Evropská komise, píše server irozhlas.
„Ministerstvo průmyslu a obchodu zadalo expertní posudek na způsobilost projektu, na základě kterého se vyhodnotí, zda je z hlediska inovativnosti způsobilý a jestli nedošlo k pochybení,“ uvedl serveru Marek Vošahlík z tiskového odboru resortu průmyslu. Až na základě toho bude resort rozhodovat, jestli bude po Agrofertu, který premiér Andrej Babiš vložil do svěřeneckých fondů, dotaci žádat zpět. „V případě, že by byl případ uzavřen v neprospěch příjemce, bude řídicí orgán požadovat vrácení prostředků v souladu se zákonem,“ dodal Vošahlík.
Evropská komise přitom konstatovala, že na dotaci Penam nárok neměl. „Je to pouze kvalitativní úprava produktu, který žadatel – a stejně tak i jeho konkurenti – už vyráběl,“ uvedla komise ve svém závěru, její kontroloři požadovali zrušení dotace. Kdy bude jasno i v České republice, ale není známé. „Konkrétní podniky a jejich dotace nemůžu řešit, je to na odborném posouzení,“ sdělil irozhlasu ministr Karel Havlíček (za ANO). „A už vůbec nezasahuji do zadávání expertních posudků, a to u žádné firmy,“ doplnil.
Projekt bude podle irozhlasu hodnotit už sedmý znalec. „Vedle trojice odborníků oslovených Bruselem projektovou žádost o 100milionovu dotaci posuzovala v roce 2016 opakovaně také dvojice interních hodnotitelů resortu a jeden externí odborník. Celkem tak kvůli projektu dosud vzniklo devět analýz,“ upozorňuje irozhlas.
O příspěvek požádala před šesti lety Pekárna Zelená louka, dceřiný podnik Penamu. Výběrem ministerských úředníků prošla jen těsně. Projekt zdravějších a chutnějších toastů bez konzervantů získal 65, respektive 63 bodů a minimum bylo 60. Penam tak peníze na stavbu linky na výrobu toastového chleba získal z české státní pokladny. Evropská komise loni v prosinci projekt vyhodnotila jinak, podle nezávislých expertů, které oslovila, projekt nebyl inovativní, a nesplnil tedy hlavní kritérium výběru. Dali by mu maximálně 30 bodů.