Zlikvidovaná společnost

Zakleknutá FAU vrací úder. Na celníky míří trestní oznámení kvůli odposlechům

Zlikvidovaná společnost
Zakleknutá FAU vrací úder. Na celníky míří trestní oznámení kvůli odposlechům

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Společnost FAU se po vyhraných soudních sporech ohledně nezákonně vydaných zajišťovacích příkazů chystá podat žalobu na stát kvůli odškodnění. Spolumajitel firmy navíc podle serveru Neovlivní.cz podává trestní oznámení, které míří na postup celníků v celém případu. Společnost FAU, na kterou „zaklekla“ Finanční správa, vyhrála před dvěma týdny spor u Nejvyššího správního soudu, který zamítl další kasační stížnost Generálního ředitelství cel.

Soud totiž rozhodl, že proti společnosti FAU byly neoprávněně vydány zajišťovací příkazy ve vši 343 milionů korun. Důvodem podle NSS bylo, že k tomu celníci neměli žádný silný důvod. Spolumajitel společnosti Vojtěch Csabi proto podal podle serveru Neovlivní.cz žalobu proti postupu celníků. Vadí mu zejména sledování a odposlechy, které byly pořízeny. Podle serveru mělo k odposlechům a sledování dojít i přes to, že celníci nic z nahrávek nezjistili a nemohli nic použít v následném trestním řízení. I přes tyto skutečnosti podali návrh na prodloužení sledování.

Případ společnosti FAU se do povědomí veřejnosti nejvíce zapsal uniklými nahrávkami Andreje Babiše, který o firmě mluví jako o zakleknuté. „Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže to je v insolvenci, obstavený účty, vagóny. Eště Slovnaft, všechno… Teďka to koupil ten Pitr. No a samozřejmě jdeme po nich, protože to je zločinecká banda, která dluží na daních státu asi 100 nebo 200 milionů,“ řekl Babiš v nahrávce. Psali jsme o tom zde.

Zajišťovací příkaz je jedním z institutů Finanční správy proti neplatičům daní. Úředníci mohou předpokládanou daň vybrat dopředu, a zadržet tak peníze nebo majetek, dokud firma neuhradí částku uvedenou v příkazu. Správce daně však musí mít podle daňového řádu vážné a důvodné pochybnosti o tom, že by daňová povinnost bez použití zajištění byla po vyměření uhrazena.

Společnost FAU však zatím vyhrála všechny soudy, které se týkaly neoprávněně vydaných zajišťovacích příkazů. Součástí posledního rozsudku není pouze zrušení „zajišťováků“. Společnost FAU také podala proti zákroku celkem 13 žalob. A soud už ve dvou případech její nárok uznal, ve dvou dalších zase zamítl. V jednom případě zrušil soud příkaz ve výši 217 milionů korun.

Společnost se navíc chystá podat žalobu na stát kvůli ušlému zisku. Škoda by v takovém případě mohla připravit státní kasu o jednu miliardu korun. Psali jsme o tom zde.

Poslední rozsudek NSS

Nejvyšší správní soud se postavil za společnost FAU, kdy odmítl kasační stížnost Generálního ředitelství cel proti rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě. Ten zajišťovací příkazy už dříve zneplatnil. Nejvyšší správní soud tak potvrdil jeho stanovisko, když uvedl, že celníci pro tak masivní zásah neměli dostatečný důvod.

„Pokud správce daně nenašel žádný silný důvod, který by jednoznačně svědčil pro obavu z budoucí nedobytnosti daně, bylo namístě zvážit obezřetnější, méně razantní postup, který by více šetřil práva daňového subjektu. Měl bedlivě zvážit, zda by kýženého cíle správy daní nešlo dosáhnout prostřednictvím jiného – méně invazivního – nástroje, jímž by bylo možné nově vzniklou situaci daňového subjektu vyřešit a který by tak výrazně neochromil faktickou podnikatelskou činnost,“ upozornil v rozsudku NSS.

, lsu