komentář ondřeje šmigola

Válka o nenarozené děti

komentář ondřeje šmigola
Válka o nenarozené děti

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Američtí progresivisté, podobně jako ti čeští, rádi odkazují k západní Evropě jako k vrcholu civilizace, jenž je hoden následování ve všech oblastech. Vyjádření, že v Evropě je něco normální, bývá považováno za neprůstřelný argument. USA by tak měly přijmout skandinávský socialismus, britský zákaz zbraní a švýcarské zdravotnictví. Jediná oblast, jíž se progresivisté nechtějí inspirovat, jsou interrupce. Potratová legislativa v Evropě bývá mnohem přísnější než v Americe. Dlouhodobá zákopová válka o potraty tento týden znovu vzplála nevídanou zuřivostí.

Důvodem jsou dva nové protipotratové zákony. Alabamský zákon, který zakazuje v podstatě veškeré interrupce, a zákon ze státu Georgie, jenž zakazuje potraty, pokud lze slyšet srdeční tep dítěte, což může být i šestém týdnu těhotenství. Především alabamský zákon se okamžitě stal dominující politickou událostí. Americké televize ho řešily v hlavních zprávách, celebrity na Twitteru začaly vyzývat k bojkotu státu. Spor dorazil i do Česka, kde ho některé internetové osobnosti označily za návrat do středověku. Proč je ochrana nenarozených dětí návratem do 13. století, není jasné. Jedinou světlou chvilkou byla akce supermodelky Emily Ratajkowské, která se na protest proti zákonu svlékla.

Oba zákony jsou protiústavní. Potraty v USA byly legalizovány v roce 1973 na základě přelomového rozhodnutí Nejvyššího soudu, známého jako Roe vs. Wade. Ten byl upraven rozhodnutím Planned Parenthood vs. Casey v roce 1992. Momentálně smějí americké státy regulovat interrupce dětí, které jsou schopny přežít mimo dělohu, byť s pomocí přístrojů. Podle soudu takový moment může nastat v 23. týdnu těhotenství, za pomoci moderní medicíny i dříve.

Guvernérka Alabamy Kay Iveyová přiznává, že zákon odporuje tomu, jak je v současnosti chápána ústava. To, že bude okamžitě napaden u soudů, je ale smyslem celé akce. Konzervativní soudci mají nyní v Nejvyšším soudu většinu. Odpůrci potratů tak doufají, že by mohl zrušit rozhodnutí Roe vs. Wade. To by neznamenalo zákaz potratů v celých Spojených státech, nýbrž přesunutí rozhodnutí na jednotlivé státy.

Zákon však nemá velkou šanci k Nejvyššímu soudu doputovat. Je pravděpodobné, že ho zruší už soudy nižší instance a Nejvyšší soud se jím odmítne zabývat. Má to dva důvody: zaprvé, přestože soud je díky žalobám aktivistů všech stran často staven do pozice morálního arbitra, soudci tuto funkci neradi vykonávají. Svědčí o tom třeba spor ohledně křesťanského cukráře, který odmítl upéct svatební dort na homosexuální svatbu. Nejvyšší soud nakonec rozhodl v cukrářův prospěch, ale na základě toho, že bylo porušeno jeho právo na spravedlivý proces, neboť státní orgány byly proti němu evidentně zaujaté. K otázce, zda musí upéct dort pro homosvatbu, se soud odmítl vyjádřit. Druhým důvodem je, že Roe vs. Wade je považován za precedent – a soud je jen velmi nerad mění.

Zákon z Georgie má větší šanci být posouzen. Jeho inovací totiž je, že přiznává práva i nenarozenému dítěti. Soudci tedy budou muset rozhodovat, zda tato práva nenarozené dítě má, což otvírá nové právní otázky, které mohou Roe vs. Wade ohrozit.

Oba zákony, ale nejsou jen snahou zvrátit rozhodnutí soudu, jsou také zvoláním odpůrců potratů proti převažujícímu levicovému narativu. Prvotní aktivisté za potraty tvrdili, že bojují za proceduru, která má být „bezpečná, legální a vzácná“. Časem se požadavek na „vzácný“ vytratil. Potrat je pro aktivistickou levici téměř znakem dospělé ženskosti, něčím, na co má být žena pyšná. Herečka Lena Dunhamová prohlásila, že si přeje, aby měla potrat. Další herečka Jameela Jamilová na Twitteru napsala, že potrat bylo nejlepší rozhodnutí jejího života. Na dítě prý nebyla připravená a skončilo by v pěstounské péči. Z jejího vyjádření vyplývá, že smrt je lepší osud než dětský domov.

Alabama s Georgií reagují i na kroky volených představitelů. Stát New York v lednu schválil zákon, který značně rozšířil potratové možnosti. Guvernér Virginie Ralph Northam zase na otázku, co by se stalo, kdyby dítě přežilo pokus o potrat a i tak by se narodilo, odpověděl: „Dítě by bylo porozeno. Dítě by bylo drženo v pohodlí. Dítě by bylo resuscitováno, pokud by si to matka a rodina přály, a potom by začala diskuse mezi doktorem a matkou.“ Northam jasně naznačoval, že za určitých okolností by mohlo dojít k zabití již narozeného dítěte.

Zákony z Alabamy a Georgie jsou tak protiútokem na neustálý posun potratové debaty do extrémních propotratových pozic.  

18. května 2019