Stejná práva, ale bez názvu manželství. Nacher to za svůj návrh sňatků homosexuálů schytal
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Otázka legalizace sňatků homosexuálů rozděluje společnost i politickou scénu. Ve sněmovně momentálně leží dva protikladné návrhy. Část poslanců navrhuje zrovnoprávnit homosexuální páry a povolit jim sňatky a adopce. Konzervativnější poslanci naopak chtějí vnést do ústavy ochranu manželství jako svazku muže a ženy. S třetím a kompromisním návrhem přišel Patrik Nacher (ANO). Stejnopohlavní pár by zrovnoprávnil, ale manželství by se to nejmenovalo. Za snahu nalézt střední cestu to však schytal z obou stran.
V čem spočívá váš návrh?
Spočíval... Já jsem jej prozatím stáhl, respektive nakonec ani nepředložil. Spočíval v narovnání práv, ale ponechával termín manželství pouze pro vztah muže a ženy. Obsahuje body jako – akt svatby, oddávající starosta, svědci, společné jmění manželů, možnost vzít si příjmení toho druhého nebo osvojování dětí. Jednoduše řečeno by stejnopohlavní páry měly stejná práva jako v manželství, jenom by se to manželství nejmenovalo. Nejmenovalo by se to ani registrované partnerství, ale partnerství.
Co se tedy s návrhem stalo?
Vzhledem k tomu, že jsem se dostal do dělostřelecké palby zleva i zprava, vadilo to jak aktivistům pro práva homosexuálů, tak kvůli změně vztahu dětem také konzervativcům na druhé straně. Rozhodl jsem se proto, že návrh stáhnu a nechám projít nebo neprojít návrhy, které teď leží ve sněmovně. Ukáže se ta síla, která tady je, a poté to můžu z toho šuplíku zase kdykoliv vytáhnout. Nechtěl jsem jednak páchat dobro a zároveň jsem nechtěl, abych se stal záminkou pro hlasování nebo nehlasování či vzteklé reakce z jedné nebo druhé strany. Ukáže se, jestli „manželství pro všechny“ projde a pak se uvidí. Ten návrh mohu vytáhnout vždy.
Jaká je situace v hnutí ANO? Měl by váš návrh v poslaneckém klubu podporu?
Tak jak jsem to vnímal, tak si myslím, že by většina poslanců ten můj návrh podpořila, protože chtějí ta práva narovnat a uzpůsobit 21. století a zároveň nejsou úplně smíření, že by se to mělo jmenovat manželství. Taková varianta brod. Někdo tomu říká kompromisní nebo alternativní varianta. Zkrátka řeší podstatu, po které ti lidé volají, ale nerelativizuje úplně vše. V době, kdy se bavíme o změně pohlaví u dětí bez operativního zásahu, o ratifikaci istambulské úmluvy, v době relativizace, kdy se pomalu už ani nemůžeme popisovat jako muži a ženy, protože tento binární popis už neplatí, tak v této chvíli chtějí mí kolegové narovnat ta práva, ale nerelativizovat.
Jak vnímáte střet mezi premiérem a prezidentem v otázce zrovnoprávnění manželství homosexuálních párů? Může to ještě více rozdělit hnutí ANO?
Pan premiér i prezident na to mají konzistentní názor. Je to otázka, která každé hnutí i stranu rozděluje na dvě nebo na tři skupiny. Tím, že je náš klub největší, tak je to rozdělení také nejvíc patrné.
Myslíte si, že se návrh, který leží ve sněmovně již nějakou dobu, konečně v dohledné době dostane do druhého čtení?
Já doufám, že už se ta debata konečně nějak rozlouskne, aby jednotliví poslanci udělali „coming out“ – aby se odhalili, jestli jsou pro nebo proti. Tím, že se to bude neustále odkládat, se to neřeší.