Česká stopa v New Yorku, Ze životů minulých i současných, Všechny barvy loučení
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česká stopa v New Yorku
Historik a politolog Martin Nekola na základě několikaletého výzkumu v newyorských archivech připravil knihu o různých aspektech života Čechů v New Yorku. Dozvíte se o zajímavých osudech našinců i jak tamní česká komunita ovlivnila naše moderní dějiny. Autor navíc nashromáždil desítky cenných, dosud nepublikovaných fotografií.
Martin Nekola: Český New York, Universum, 168 str.
Život odložený do truhly
Lidé přebývají v truhlách, v nichž neplyne čas, a čekají na lepší budoucnost. Města zarostla lesem, ulicemi se potulují vlci a v obchodních domech řádí medvědi… Příběh, v němž se mísí sci-fi, fantasy a aktuální téma životního prostředí, je jednou z nejoceňovanějších islandských knih posledních let.
Andri Snaer Magnason: Truhla času, přeložila Marta Bartošková, Argo, 280 str.
Všechny barvy loučení
Dílo Barvy loučení tvoří celkem devět povídek, jejichž tématem jsou závažné události nebo momenty ve vztazích, které mají původ v minulosti, ale vyjdou na povrch až po letech. Teprve tehdy nastává rozloučení buď přímo s dotyčným člověkem, nebo s vlastní mylnou představou o něm – rozloučení zařídí jen čas.
Bernhard Schlink: Barvy loučení, přeložila Jana Zoubková, Odeon, 200 str.
Dvě sestry, jedna role
Třetí kniha Martiny Málkové Pérka, drátky, kolečka představuje úspěšnou herečku Mínu Mašlovou, kterou dohání rodinné prokletí. Nadějí může být hereččina sestra, která žije v Paříži a spálila za sebou všechny mosty. Dokážou k sobě sestry najít cestu, nebo budou dávné křivdy a ústrky silnější? A co když je to všechno úplně jinak?
Martina Málková: Pérka, drátky, kolečka, Ikar, 280 str.
Co je to štěstí?
V naší době se vše točí kolem hledání štěstí. Belgický psychiatr de Wachter věří, že snaha o štěstí jako cíl života je chybná. Poukazuje na to, že smutek a problémy nejsou v moderní společnosti považovány za normální jevy. Autor je však přesvědčen, že smutek není psychiatrická porucha, ale součást života.
Dirk de Wachter: Umění být nešťastný, přeložila Milena Nováková, Portál, 160 str.
Povídková sbírka Bianky Bellové
Povídková sbírka zachycuje fragmenty lidských osudů. Jsou to výseky životních příběhů, v nichž jsou často ony osudy obsaženy kompletně – dívka na koupališti zažije přelomovou situaci, podobně zásadní je pro jinou ženu setkání dohodnuté přes Tinder… Z hromad nostalgie a melancholie Bianca Bellová vyloví i dávku zvláštní naděje.
Bianca Bellová: Tyhle fragmenty, Host, 197 str.
Víly, jezinky a čarodějnice
Zlovolné bytosti jsou inspirované slovanskou mytologií. Knihu otevírá hororová novela Když se nedíváš. Je velice temná a expresivní, čtenáře zavede do malinké vesničky, která se již po léta dusí pod hávem strachu a smrti. Každý rok se zde ztratí jedno dvě děti, žádné dítě tudíž není v bezpečí a nikdo neví, kdo bude další.
Nelly Černohorská: Zlovolné bytosti, Pointa, 160 str.
Ze životů minulých i současných
Západní okraj zahrady přináší příběhy inspirované autorčiným životem v Německu, jejími vzpomínkami na Česko, ale také příběhy zrozené z čiré fantazie. Některé vznikly v dobách pandemie a zabývají se jejími následky, jiné se vracejí do minulosti či se pokoušejí poodhalit tajemství minulých životů v Praze, v Cáchách i jinde.
Klára Hůrková: Západní okraj zahrady, Dauphin, 72 str.