Spor o změnu DPH

Francie s ČR si zablokovaly daňové návrhy, Babiš chce psát Macronovi

Spor o změnu DPH
Francie s ČR si zablokovaly daňové návrhy, Babiš chce psát Macronovi

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Francie a Česká republika si na jednání ministrů financí zemí Evropské unie opět vzájemně zablokovaly návrhy týkající se daní. Česku se tak dál nedaří prosadit, aby země unie mohly pro řešení daňových úniků využívat systému takzvané přenesené daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty (DPH), známý jako „reverse charge“. Stanovisko Francie zkritizoval premiér v demisi Andrej Babiš. Prohlásil, že napíše dopis francouzskému prezidentovi Emanuelu Macronovi a návrh se pokusí znovu prosadit v Evropské radě.

Stejně jako při předchozí diskusi o reverse charge byla i v pátek proti Francie. Ta se naopak snaží prosadit návrh týkající se možnosti přesunout elektronické publikace do nižší či nulové sazby DPH, který nyní – stejně jako na loňském jednání v Lucembursku – zablokovala Praha. Proti návrhu České republiky hlasovaly také Řecko a Slovinsko

Sedím s velvyslanci EU na obědě a právě jsem se dozvěděl, že zase neprošel reverse charge. Klasika 😂 Nelíbil se Francouzům. Tohle je francouzská solidarita? 😉 Taky Slovinci a Řekové proti. Samozřejmě to nevzdáme. Hned píšu dopis Macronovi a chceme to projednat na Evropské radě.

— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 25. května 2018

Krok Francie se nelíbí premiérovi v demisi Andreji Babišovi. „Tohle je francouzská solidarita?,“ napsal na Twitteru. Babiš nicméně chce podle svých slov návrh legislativy zkusit prosadit znovu. „Hned píšu dopis Macronovi a chceme to projednat na Evropské radě,“ dodal.

Postup obou států na tiskové konferenci kritizoval Vladislav Goranov, ministr financí nyní předsednického Bulharska.„Tyto dva body, které jsou po technické stránce připravené, jsou obětí rozdílných pohledů dvou členských zemí. Jako bulharský ministr financí musím říci, že podobný přístup je nepřijatelný a nemělo by se to opakovat,“ poznamenal Goranov.

U daňové problematiky ale státy EU musí rozhodovat jednomyslně a tak podle něj nyní ministři mohou jen sledovat, jak se jeden stát snaží prosadit svou představu proti vůli ostatních. „Nemyslím si, že to je správný způsob, jak by se země měly chovat,“ dodal Goranov.

Základem systému reverse charge je přesun platby DPH z dodavatele na odběratele, což má bránit takzvaným karuselovým podvodům.

,

25. května 2018