„Mlátička“ Ondráček jako šéf komise pro kontrolu GIBS? Váhá už i Babiš
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Designovaný premiér Andrej Babiš (ANO) požádá komunisty, aby zvážili nominaci na šéfa Komise pro kontrolu generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) někoho jiného než je Zdeněk Ondráček (KSČM). Babiš nominaci považuje za problematickou
„Byl to právě pan Ondráček, který v roce 1989 coby člen pohotovostního pluku zasahoval brutálním způsobem proti občanům na Václavském náměstí během Palachova týdne. Stal se tak přímým aktérem represí, uplatňovaných v zájmu totalitní moci a okupantů naší vlasti,“ napsal Michal Horáček v otevřeném dopise Babišovi a vyzval zároveň ostatní prezidentské kandidáty, aby jeho stanovisko podpořili.
Babiš uvedl, že veškerá povolební vyjednávání v rámci Poslanecké sněmovny vede předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Ten také uzavřel dohodu o rozdělení postů pro jednotlivé strany. Konkrétní jména podle Babiše součástí dohody nebyla a je na odpovědnosti dané strany, koho vybere. Poznamenal, že si ale problematičnost Ondráčkovy nominace uvědomuje. Vyzval Faltýnka, aby se sešel s KSČM. Má ji požádat o zvážení nominace jiného jejího zástupce.
Předseda KSČM Vojtěch Filip deníku Echo24 řekl, že další postup strana oznámí až po úterním zasedání poslaneckého klubu. „My jsme udělali nějakou nominaci, která platí. Já jsem pouze jeden z patnácti lidí, kteří zasedají v poslaneckém klubu. Náš další postup tedy sdělíme až po nejbližším zasedání našich poslanců,“ řekl Filip.
„Měl by se zamyslet nad svou vlastní předlistopadovou minulostí,“ dodal pro ČTK Filip na adresu prezidentského kandidáta Michala Horáčka. Hnutí ANO Filip pokládá za relevantního partnera.
Babiš řekl, že konkrétní jména nejsou součástí dohody o rozdělení sněmovních komisí a je na odpovědnosti stran, koho vyberou. „Problematičnost nominace pana Zdeňka Ondráčka si ale uvědomuji,“ uvedl předseda ANO a budoucí premiér.
Lhůta pro nominace členů do sněmovních komisí už uplynula. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš upozornil na to, že v případě změny nominanta by se musela vyhlásit lhůta nová. „To, že pan Babiš to v podstatě použil jako mediální tah, naznačuje, že to má z jeho strany nějaký politický význam,“ soudí Dolejš.
Rakušan Ondráčkovo předsednictví pokládá za nepřijatelné
„Výzva Michala Horáčka je sympatická a děkuji za ni. Tuto situaci už však řeším po vlastní linii,“ sdělil v reakci na dopis další z účastníků prezidentské volby Pavel Fischer.
„Dobrá výzva, špatný adresát,“ reagoval na Twitteru kandidát Mirek Topolánek na otevřený Horáčkův dopis směrem k předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi.
Na vyjádření Babiše reagoval člen sněmovního bezpečnostního výboru Vít Rakušan (STAN). „Ukáže se na plénu, jestli to hnutí ANO myslí vážně. Jistě se k tomu ještě můžeme postavit při hlasováních o předsedech komisí,“ řekl ČTK. Dodal, že šéfy komisí určuje v tajné volbě celá Sněmovna. Rakušan poukázal na dosavadní hlasovací spolupráci ANO, SPD a KSČM. To, že by v čele komise mohl stanout Ondráček, pokládá za nepřijatelné.
Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek poukázal na to, že komise by mohla být po bezpečnostním výboru dalším sněmovním orgánem, kterou by vedl zástupce podle něho nedemokratické strany. Předsedou výboru se stal Radek Koten z SPD. „Pro nás to bude znamenat neustále se ptát, ověřovat, být ve střehu. Žádný z nich se totiž netají svou náklonností k omezení lidských práv i myšlení,“ sdělil Bartošek.
Sněmovní komise by mělo plénum obsadit členy na schůzi, která začne 12. prosince. Volba předsedů se uskuteční patrně až v lednu.
čtk, ,