Vládní úkrok stranou? Stát hledá čtvrť pro 10 000 úředníků inzerátem u soukromníků
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) oslovil majitele nemovitostí v Praze, zda nevlastní pozemky či budovy vhodné pro přesun úředníků. Jde o hledání alternativy k plánu premiéra Andreje Babiše (ANO) zřídit areál pro 10.000 úředníků na městských a státních pozemcích v Letňanech. Výzvu k zaslání informací od majitelů úřad zveřejnil na svém webu. ÚZSVM v minulosti uvedl, že ze státních a městských pozemků pro jeho účely vyhovují pouze parcely v Letňanech.
ÚZSVM v minulosti prověřil alternativní lokality, které navrhoval pražský magistrát či Institut plánování a rozvoje. Šlo o brownfield Bubny-Zátory, pozemky Správy železniční dopravní cesty na Hradčanské, Letnou, Rohanský ostrov či Opatov. Z různých důvodů jsou tyto lokality podle úřadu nevyhovující. "Nyní chceme zjistit také informace o vhodných nemovitostech dalších majitelů," uvedl mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.
Úřad stále preferuje lokalitu v Letňanech, o které jedná s hlavním městem. "Tento krok byl připravován již před zahájením jednání. Jedná se o standardní postup zjištění, zda neexistuje jiná varianta řešení velmi špatné situace v hlavním městě Praze, kde stát platí jen na nájemném téměř půl miliardy korun ročně," uvedl mluvčí. Dodal, že stejný postup použil Nejvyšší kontrolní úřad při přípravě stavby svého nového sídla.
V podmínkách pro případné zájemce úřad uvedl, že hledá takové nemovitosti, kam by se optimálně vešlo všech 10.000 úředníků. Jako minimální počet dokument uvádí 2500 tisíc kancelářských míst, existuje tedy možnost rozmístění státních zaměstnanců do více lokalit. U pozemků by také podle podmínek neměla být nutnost měnit územní plán a lokalita by měla být ideálně pět až deset minut od metra. Jako termín nastěhování uvádí roky 2025 až 2030. Vlastníci mohou úřadu zaslat informace o svých nemovitostech do 2. dubna.
O možné stavbě velkého areálu pro úředníky v Letňanech mluví premiér delší dobu. Současný stav je podle něj pro stát neekonomický a desetimiliardová investice do nového areálu by se vrátila za pět let. Šéfka ÚZSVM Kateřina Arajmu v minulosti řekla, že dohromady se má transakce týkat 115 budov, z nichž 90 se má vyprázdnit a do zbytku se přesunou zaměstnanci z jiných úřadů. Následně úřad zveřejnil seznam 33 nemovitostí v metropoli, které chce prodat, a dvou, které chce otevřít veřejnosti.
Mluvčí úřadu Ležatka dnes upřesnil, že plán zasáhne asi 105 budov. Zopakoval, že u 90 z nich by se úředníci měli přesunout do nového komplexu. Některé budovy by byly prodány, některé využity jinou státní institucí, v řadě případů by se ukončily nájmy a u některých se zvažuje otevření pro veřejnost, dodal.
Primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti), který seznam opakovaně požadoval, jej označil za neúplný. Praha chce podle něj zabránit tomu, aby v centru zůstaly prázdné budovy. V minulosti zástupci magistrátu uvedli, že výměnou za pozemky v Letňanech chtějí zaplatit dostavbu vnitřního okruhu a získat od státu kasárny v Karlíně či nemovitosti v Nemocnici Na Bulovce.
Využití pozemků o rozloze více než 30 hektarů u stanice metra Letňany město řeší delší dobu. Nyní je na nich pole, v minulosti chtěl například tehdejší primátor Pavel Bém na parcelách vybudovat areál pro olympijské hry.