Bydlení pro mladé

Velké oči vlády? Státní hypotéka už mladé tak neláká. I kvůli podmínkám a nízké částce

Bydlení pro mladé
Velké oči vlády? Státní hypotéka už mladé tak neláká. I kvůli podmínkám a nízké částce

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Státní hypotéky se setkaly na začátku uvedení s chválou vládních politiků. Sám premiér Andrej Babiš mluvil o „extrémním zájmu“. Po týdnu však zažádaly mladé rodiny pouze o dvě třetiny z celého balíku 650 milionů korun. Zájem byl  velký pouze první den, kdy zájemci postávali ve frontách i několik hodin před otevřením poboček Státního fondu rozvoje bydlení v Praze a Olomouci.

V prvotním nadšení se dokonce spekulovalo, že se celý objem peněz určený na státní hypotéku vybere do týdne. Po deseti dnech je však stále ještě k dispozici jedna třetina z 650 milionů korun. Ty jsou určené pro mladé rodiny do 36 let. „Bylo přijato celkem 368 žádostí v celkovém objemu 425,11 milionů korun,“ řekla pro Echo24 mluvčí Státního fondu rozvoje a bydlení Marie Lukáčová.

Původně velký zájem o hypotéku se setkal s příznivými reakcemi zejména od vládních politiků. Státní hypotéky dokonce okomentoval Andrej Babiš na svém facebookovém profilu. „Je o něj extrémní zájem. Aby taky ne, když na úrok jedno procento začal stát půjčovat až dva miliony korun. Pokud žijete v manželství, registrovaném partnerství nebo jste prostě pár s dětmi, můžete si říct až o 300 tisíc na modernizaci bytu, o 1,2 milionu na koupi bytu nebo o 2 miliony, pokud chcete koupit nebo postavit barák,“ uvedl tým Andreje Babiše na Facebooku.

Experti už před spuštěním hypoték kritizovali především nízkou cenu. Vadilo jim, že v současné době je cena bydlení daleko vyšší než částka, o kterou mohou rodiny zažádat. „Parametry velikosti obydlí chápu a jsou celkem logické, mladé rodině bude takto velké bydlení určitě dostačovat. Co ale stojí za zamyšlenou a dle mého názoru je výsměchem mladým rodinám, jsou limity půjčované částky,“ uvedl dříve pro Echo24 Daniel Horňák ze společnosti Chytryhonza.cz.

Zásadní negativa ve státní půjčce vidí i obchodní ředitel realitní kanceláře Bidli Roman Weiser. „Ve městech jako Praha, Brno, Plzeň, Hradec Králové či Liberec a jejich okolí to jako výhodu nevidím, neboť v těchto regionech jistě vždy zvítězí hypotéka od banky na 30 let, protože si klienti budou moci vzít úvěr vyšší, než jaký nabízí stát. Pokud jsou limity úvěru takto nízké, očekával bych, že úvěr bude moci žadatel využít na 100 procent ceny nemovitosti, nikoliv jen na 80,“ uvedl Roman Weiser.

Skutečnost, že bude hypotéka určená spíše pro rodiny v regionechg, připustila po určité době i ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. „Neřešíme Prahu, ale mimopražské oblasti, to by mladým lidem do začátku mohlo pomoct,“ řekla ministryně Klára Dostálová.

Babiš si přesto myslí, že zájem bude neutuchající i v příštích letech. „Nemám vůbec strach, že by z těch 650 milionů, které máme letos připravených, něco zbylo. Už teď říká paní ministryně Klára Dostálová, že do toho příští rok pustí minimálně miliardu,“ uvedl dále Babišův tým. S navýšení částky se počítá i v letošním roce. Čeká se právě na výsledek všech žádostí, jaký je o hypotéku zájem.

Aktuálně se stále prověřují žádosti, které byly už podány. „V současnosti vyhodnocujeme žádosti, kontrolujeme splnění podmínek pro poskytnutí úvěru, kontrolujeme všechny povinné přílohy a budeme rozesílat výzvy žadatelům k doplnění, pokud v žádosti nějaké dokumenty chybí. Protože se jedná o právě probíhající proces, nelze ještě hovořit o vyloučených žadatelích nebo schválených žádostech, na veškerou statistiku kromě počtu přijatých žádostí a jejich celkovém objemu je ještě příliš brzy,“ řekla pro Echo24 Marie Lukáčová.

Kombinace s hypotékou

Experti kritizují také obtížné podmínky, pokud chtějí mladé rodiny kombinovat státní úvěr s hypotékou. „Pro to, aby rodiny mohly oba úvěry zkombinovat, však musí mít více nemovitostí. Jak stát, tak banka totiž budou chtít mít umístěné zástavní právo na nemovitosti na prvním místě v pořadí. Pokud tedy nic nevlastní, kombinaci není možné využít,“ řekl Daniel Horňák.

Úroková sazba hypotéky je jedno procento s garantovanou dobou dvaceti let. Maximální doba splácení je ve výjimečných případech pětadvacet let. Na modernizaci bytu půjčí stát nejvýše 300 tisíc korun. Na koupi bytu je maximální částka 1,2 milionu korun, u stavby nebo koupi rodinného domu je nejvyšší částka 2 miliony korun. O půjčku mohou žádat i bezdětní manželé nebo registrovaní partneři. Dítě do 15 let je podmínkou u žadatelů, kteří nejsou manželé.