Makedonie po přijetí zákona o albánštině posílila bezpečnost

Makedonie po přijetí zákona o albánštině posílila bezpečnost

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Makedonská policie zesílila bezpečnostní opatření v hlavním městě Skopji i jinde v Makedonii. Informovala o tom ve čtvrtek místní média, podle nichž jde o reakci na středeční schválení nového jazykového zákona v parlamentu, což vyvolalo napětí. S policejní ochranou mohou počítat i někteří poslanci vládního Sociálnědemokratického svazu (SDSM), který čelí výhrůžkám.

V noci na dnešek byl podle agentury APA v městečku Vinica na východě Makedonie podpálen automobil jednoho z poslanců SDSM, kteří pro jazykový zákon zvedli ruku. Zákon uznává albánštinu vedle makedonštiny v celé zemi jako úřední jazyk.

Už na středeční schůzi parlamentu se málem strhla rvačka mezi zákonodárci, když se expremiér Nikola Gruevski z opoziční strany VMRO-DPMNE pokusil předsedovi parlamentu Talatu Xhaferimu zabránit v dalším řízení schůze a vypnul mu mikrofon. Situace se uklidnila až po zásahu parlamentních strážců pořádku.

Strana VMRO-DPMNE se schválení zákona pokusila zablokovat více než 35.000 návrhy dodatků. V zákoně spatřuje ohrožení svrchovanosti a územní celistvosti státu. Tvrdí, že je diskriminační vůči makedonštině i vůči ostatním jazykům, jimiž hovoří makedonští občané.

Přijetí změn v právním zakotvení statusu albánštiny iniciovala albánská menšina a politické strany reprezentující makedonské Albánce jimi podmínily svou účast na koaliční vládě se SDSM premiéra Zorana Zaeva.

Evropská unie podle makedonské agentury MIA očekávala, že se k jazykovému zákonu vyjádří také právní experti z takzvané Benátské komise, což je poradní orgán Rady Evropy pro otázky ústavního práva.

Albánci, kteří tvoří 20 až 25 procent z celkem 2,1 milionu obyvatel Makedonie, budou mít na základě nového právního předpisu možnost používat albánštinu zejména na úřadech, ve zdravotnických zařízeních, na policii a u soudů. Doposud bylo možné albánský jazyk používat na úřadech a ve veřejných institucích výhradně v místech s větším počtem obyvatel albánské národnosti.

,

15. března 2018