Rekreační objekt

Unikátní Engel House, dřevostavba pod skálou a zříceninou gotického hradu

Rekreační objekt
Unikátní Engel House, dřevostavba pod skálou a zříceninou gotického hradu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Hledání ideální podoby rekreačních objektů – od rustikálních roubenek s koly od vozu a trakaři muškátů po minimalistické dřevostavby – je vzrušující disciplínou současné architektury. Uplynulý rok přinesl řadu zajímavých příkladů. Ačkoliv se osobně obdivuji zejména takovým, jež zachovávají alespoň části starých domů, neboť rozpadající se stavby zejména v pohraničí mi drásají srdce, respektuji, že řada rekreantů už prošla cestou boje s dřevomorkou, plísní a zatuchlinou, případně ji rovnou zavrhla a vydává se zcela jiným směrem.

Štíty budovy jsou ze smrkového dřeva opalovaného ohněm, střecha má šedivou plechovou krytinu a jednopodlažní trakt je obložen reznoucím plechem Corten. Materiály jsou zvoleny tak, aby přirozeně stárly, časem tmavly a dobře zapadly do okolní přírody - Foto: Týdeník Echo

Takový je i případ výjimečného stavebníka, který sobě objednal rekreační dům u architektonického studia CMC architects Víta Másla a Davida Richarda Chisholma. Moderní dřevostavba vyrostla nedaleko Karlových Varů, v romantické krajině pod masivní skálou a zříceninou gotického hradu. Území patří do chráněné krajinné oblasti a leží ve značné nadmořské výšce, kde je třeba počítat i s drsnějším podnebím. Návrh stavby vycházel z tradičního tvarosloví vesnického domu – má proto sedlovou střechu a dřevěný štít. Zároveň musel splnit moderní požadavky na komfort letní i zimní rekreace.

Doplňkovým materiálem v interiéru je černý surový plech použitý na obložení krbu - Foto: Týdeník Echo

Pozemek o velikosti přes dva tisíce metrů čtverečních má jižní orientaci s přístupem od severu a nabízí nádherné výhledy do zvlněné krajiny. „Zvolili jsme křížovou dispozici půdorysu stavby. Jedná se o protnutí vyšší dvoupodlažní hmoty se sedlovou střechou obložené šedým Rheinzink plechem s jednopodlažním objemem, který má hnědočervenou reznoucí cortenovou fasádu.

Tento půdorysný princip umožňuje odclonění od přístupové místní komunikace s vjezdem do garáže a vstupem do domu a zároveň vytváří částečně uzavřený prostor ve tvaru písmene L, do kterého jsou orientovány hlavní obytné místnosti v přízemí a je odtud výhled do otevřené krajiny,“ vysvětlují architekti.

Se dřevem, které v interiéru převládá, kontrastují tmavé plochy jako surový plech použitý na obložení krbu nebo hnědošedý Corian na kuchyňské desce - Foto: Týdeník Echo

Hlavní obytná místnost je situována do jižního křídla domu s výškou přes dvě patra, v horní části přechází do prostoru otevřené galerie. V tomto převýšeném prostoru jsou umístěna kapkovitá dekorativní svítidla Tim z českého křišťálu, které pro firmu Bomma navrhlo studio Olgoj Chorchoj. Součástí obývacího pokoje je kuchyň, která navazuje na venkovní zastřešenou terasu s venkovní kuchyní a sezením. V prostoru mezi kuchyní a obytným prostorem je umístěn krb. V přízemí je kromě několika obslužných místností hlavní ložnice s navazující pracovnou. V horním patře jsou tři pokoje pro hosty s hygienickým zázemím a technická místnost.

Tereza Kozlová

13. ledna 2018