Střet zájmů předsedy vlády

Babišovy možnosti? Vzdát se dotací, prodat Agrofert nebo podat demisi

Střet zájmů předsedy vlády
Babišovy možnosti? Vzdát se dotací, prodat Agrofert nebo podat demisi

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Předseda vlády Andrej Babiš má po zjištění právní služby Evropské komise velmi málo možností jak zareagovat. Kvůli svému střetu zájmů a porušování unijních pravidel může společnost Agrofert přijít až o dvě miliardy korun na dotacích. Například podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) má premiér na výběr ze tří možností. A žádná z nich není pro Babiše patrně příliš lákavá.

Předseda vlády se působením ve své bývalé společnosti Agrofert, kterou má ve svěřenském fondu, dostává do střetu zájmů. Podle dokumentu, který vypracovali evropští právníci, je Babiš nadále uživatelem výhod svého svěřenského fondu. „Dnes už se nebavíme o podezření. Je to právní stanovisko, které má v současnosti Evropská komise. Ta nyní na základě stanoviska musí posoudit všechny dokumenty, které přijdou. Už tři měsíce jsem to říkal, že je to jednoznačné a střet zájmů tady je. Nyní se bude čekat měsíc na rozhodnutí Evropské komise, která musí zapracovat všechny materiály a dokumenty,“ řekl pro Echo24 Tomáš Zdechovský.

Premiér Babiš svým střetem zájmů ohrožuje čerpání evropských dotací v celé České republice, pokud se rozhodne pokračovat ve funkci premiéra i podnikatele. „Andrej Babiš má na výběr ze třech možností. Buď se vzdá dobrovolně dotací, transparentně prodá své společnosti nebo odejde z funkce předsedy vlády. Žádná jiná možnost není a nebude. Babiš si nyní musí vybrat zda chce být podnikatelem nebo politikem. Tyto funkce jsou neslučitelné,“ řekl Zdechovský.

Podobně hovoří i bývalý viceguvernér ČNB a europoslanec Luděk Niedermayer. "Myslím, že hrozí, že Česká republika nedostane některé dotace proplacené, či dokonce bude některé vracet,“ řekl pro Echo24 Niedermayer.

Dokument, který vypracovali právníci, navíc uvádí, že Evropská komise přijme opatření jen pokud bude stát peníze na dotace od unijního rozpočtu vyžadovat. „Pokud bychom se ale rozhodli si „dotace pro Agrofert zaplatit sami“, je to nejen zcela skandální, ale mám za to, že to narazí na omezení v poskytování veřejné podpory soukromým firmám,“ řekl Luděk Niedermayer. Europoslanec dodává, že stanovisko nedává vládě jinou možnost, než problém přestat ignorovat, jak tomu bylo do dnešních dnů.

Babiš však odmítá, že by unijní pravidla porušoval. „V žádném střetu zájmu nejsem, chovám se přesně podle zákona, tak jak jej přijal parlament a po mně český právní systém na základě lex Babiš vyžadoval. Svěřenské fondy neřídím ani neovládám,“ řekl v sobotu Andrej Babiš. Celou zprávu označil za pseudokauzu, která je podle něj načasovaná.

„Položme si otázku, proč by to měl řešit výbor pro rozpočtovou politiku, když má řešit rozpočet? To nemá nic společného. Je to nesmysl a já jsem to stokrát odmítl. Samozřejmě, že tihle lidi co dělají kampaň do Evropy, to potřebují v mediálním prostoru. Jak mají v České republice v opozici antibabiše, tak teď mají antibabiše v Evropě. Není to nic nového, jen pokračování nesmyslů a lží, které odmítám,“ řekl na svou obranu Babiš.

Babišovi hrozí i pokuta

Podle nevládní organizace Transparency International by měl stát vymáhat peníze po Agrofertu, pokud je bude muset Evropské unii vracet. „Česká republika by mělo škodu zpětně vymáhat a Agrofert tuto škodu České republice kompenzovat. Právně to však bude velice složitý a dlouhý proces,“ uvedl právník TI Petr Leyer.

Ředitel české pobočky Transparency International Davida Ondráčka tvrdí, že premiérův střet zájmů je evidentní. „Šach-mat pro miliardové EU dotace pro Agrofert a premiéra Babiše. Transparency podala svůj podnět Evropské komisi naprosto oprávněně, peníze se budou vracet, střet zájmů musí Babiš vyřešit,“ uvedl ředitel české pobočky TI a člen globální správní rady TI David Ondráčka.

Podle právníka TI Petra Leyera by v případě vracení dotací byla poškozeným primárně Česká republika a původci škody by byli Babiš a Agrofert. „Česká republika by pak měla tuto škodu zpětně vymáhat a Agrofert tuto škodu České republice kompenzovat. Právně to však bude velice složitý a dlouhý proces,“ uvedl.

Vyjádření společnosti Agrofert
„Máme informace pouze z médií. Přijde nám to jako nesmysl a spekulace. Ještě minulý týden komisařka Corina Cretu na slyšení v Evropském parlamentu prohlásila, že Evropská komise žádné vyšetřování nevede. Proto ani nemůže existovat žádná zpráva. Ani my žádné informace o údajném vyšetřování nemáme. Nikdo nás nekontaktoval. Počkáme na oficiální stanovisko Evropské komise. Pokud nějaká oficiální zpráva existuje, podrobíme ji právní analýze. Každopádně trváme na to, že vše je podle práva. Potvrzují to i naše právní analýzy. Andrej Babiš učinil vše, co po něm český právní systém vyžadoval. Svěřenské fondy neřídí ani neovládá. Agrofert čerpá dotace zcela v souladu s českým i evropským právem a podle stejných pravidel, jako všichni ostatní příjemci dotaci v České republice,“ řekl pro Echo24 mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Organizace TI a Piráti už dříve poukazovali na to, že je Babiš ve střetu zájmů. Podle Ondráčky je navíc premiér Babiš veden ve slovenských rejstřících jako majitel Agrofertu, tedy konečný uživatel výhod.

Kvůli podezření, že Babiš vede nadále svá média, podal Ondráčka podnět k městskému úřadu v Černošicích, kam spadá bydliště předsedy vlády. Úřad Babiše předvolal k neveřejnému jednání. V případě prokázání viny hrozí premiérovi až čtvrtmilionová pokuta. Psali jsme o tom zde.

Vrátí Agrofert 2,1 miliardy?

Aktuální obvinění, kterému čelí Andrej Babiš, uveřejnily deníky Le Monde a The Guardian. Podle nich hrozí, že Agrofert bude muset vrátit na dotacích až 82 milionů eur, neboli 2,1 miliardy korun. Tolik peněz bylo zatím vyplaceno holdingu v letošním roce.

Úředníci Evropské komise údajně vyšetřují i desítky milionů dalších dotací udělených Agrofertu od roku 2013. Právníci EK podle listů The Guardian a Le Monde zkoumali, zda Babiš porušil předpis z letošního roku týkající se evropských fondů. Jejich právní názor však naznačuje, že Babiš možná byl ve střetu zájmů už jako ministr financí podle starších finančních pravidel EU.

Právní analýza, kterou nechala Evropská komise vypracovat na popud Generálního ředitelství pro regionální politiku, navíc uvádí tři možnosti, jak postupovat dále. Prvním scénařem je stopnutí dotací pro holding Agrofert. „Tedy pro celý holding a nejspíše dojde k hloubkovému prověřování dalších střet zájmů. Pokud by to totiž byla pravda, tak bychom byli svědky precedentu, který v Evropské unii ještě nikdy nebyl,“ uvedl Tomáš Zdechovský.

Druhou možností je, že si Evropská komise zažádá o navrácení poskytnutých dotací. Třetím scénářem je, že komise přeruší některé programy. Dokument také uvádí, že je „primárně na českých úřadech, aby přijaly odpovídající opatření“.

Právníci EK k Andreji Babišovi by newsroom on Scribd