„Největší zdražování od revoluce“. Některé materiály zdražily za 2 měsíce až o 200 %
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Cesta z krize bude náročnější a delší než se na první pohled zdálo. Hned poté, co stát rozvolnil přísná pravidla kvůli koronavirové nákaze, se projevil negativní trend zvyšujících se cen. A to jak stavebního materiálu, tak vstupního zboží obecně. Firmy tak proto teď ruší zakázky nebo propočítávají citelné zdražení. Asociace malých a středních podniků tak proto mluví o největší skokové změně v obchodních vztazích od sametové revoluce.
Spousta oborů se po vynucené pauze kvůli koronavirovým lockdownům vrací jen pozvolna do své běžné produkce. Po snížení nákazy se předpokládalo, že se ekonomika v jarních a letních měsících rozběhne. Automobilový průmysl ale nyní svou produkci tlumí kvůli nedostatku čipů a dalších komponentů. Ve stavebnictví také chybí materiály a naopak dochází k dalšímu zdražování nemovitostí.
Zejména ve stavebnictví se krize projevuje nejpatrněji. Ceny stavebních materiálů například u dřevěných, izolačních nebo ocelových materiálů se meziročně zvýšily i o stovky procent. „To dostává do existenčních problémů firmy, které uzavíraly smlouvy na rekonstrukce a výstavbu nemovitostí bez inflačních doložek,“ řekl hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Údaje ve stavebnictví za květen ale hlásí meziroční růst. U stavební produkce to je o 5,8 procenta a u pozemního stavitelství o 4,5 procenta. Oblast inženýrského stavitelství vzrostla o 8,8 procenta. Problémem je ale nedostatek dělníků a hlavně ceny stavebních materiálů, kvůli kterým jsou nemovitosti stále dražší.
Problémy se ale nevyskytují jen ve stavebnictví. Asociace malých a středních podniků totiž upozorňuje, že skokové změny v obchodních vztazích zažívá drtivá většina firem. A přichází v tu nejhorší možnou dobu. Společnosti se totiž během koronavirových lockdownů uskromnily, držely své zaměstnance a snažily se investovat do nového začátku. Podle asociace někteří dominantní dodavatelé využili negativní situace na trhu a nedodávají do zemí zboží. Zaměřují se spíše na ty, kde sídlí velké nadnárodní korporace.
„Výsledek v případě naší středně velké společnosti je, že má během 2 měsíců vstupní materiály dražší v těch největších položkách o 100 až 200 procent. K tomu se posunuly termíny dodání v řádu týdnů až měsíců. Musíme ihned zajišťovat rezervace na materiály na 6 měsíců až 1 rok dopředu,“ řekl místopředseda představenstva asociace Libor Musil, které je majitel rodinné firmy LIKO-S.
Rázem se tak stalo, že dříve nasmlouvané zakázky jsou nyní ztrátové a firmy je musí dokončit. „S ohledem na to, že tyto starosti nemají v Číně a v podstatě ani v USA, ale týkají se převážně Evropy, vyvolává tato situace u českých i evropských podnikatelů otázky, zda nás nechce někdo vyhladovět. Nicméně si s touto situací musí české firmy poradit a dobu překonat, neboť časem se nabídka a poptávka srovná. Smutný závěr z toho je, že po covidu to bude další rána pro naše firmy. Jde o největší skokovou změnu v obchodních vztazích od sametové revoluce,“ uvádí asociace sdružující malé a střední podniky.
I z důvodu dražších vstupních materiálů rostou obecně ceny průmyslových výrobců. Ti totiž musí reagovat na dražší materiál a zvyšují tím ceny. „Výrobci jsou nuceni na dražší vstupy reagovat zvyšováním cen, v tomto kroku je však často omezují dlouhodobé kontrakty. Ve strojírenství, ale např. také ve stavebnictví, se proto část společností začíná pohybovat na hranici profitability či dokonce pod ní,“ řekl Petr Kymlička, který je partnerem skupiny Moore Czech Republic.