‚Ať si všechno schvaluje sám Babiš‘. Opozice kritizuje omezení debaty k zákonům
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vládní ANO chce zrychlit proces přijímání zákonů. V praxi by to znamenalo omezení dosavadního systému meziresortního řízení. Během toho se ke vznikající legislativě vyjadřují všechna ministerstva či další orgány. Jenže to podle členů vlády zdržuje. Podle opozice ale hrozí legislativní smršť nekvalitních zákonů – příkladem může být například zákon o evidenci tržeb (EET).
„To skutečně není cesta demokracie,“ uvedl pro server Echo24 o zrychlování legislativního procesu předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Stále věřím, že diskuze není pouze doménou Pirátů. Legislativa má velmi často meziresortní přesahy. Připomněl bych například sólíčka premiéra Andreje Babiše na ministerstvu financí. K EET říkal ‚to jsem nevěděl, kolik typu podnikání v ČR máme‘. Podobně se pan Babiš vyjadřoval, když jsem poukazoval na komplexitu blokací internetu, kterou zavedl. A on se divil, že je třeba reflektovat legislativu evropskou. Stát není firma,“ dodal Bartoš.
O omezení debaty nad zákony informovaly v úterý Hospodářské novin (HN). Dosud musí vládní dokumenty projít dlouhým kolečkem připomínek a schvalování. Podle HN Babiš (ANO) chce něco takového výrazně omezit a schvalovat jen to, co už bude dopředu domluveno. „Chceme podstatně víc využívat zkrácené řízení, aby se k návrhům zákonů a také dalším dokumentům vyjadřovaly jen ty úřady, kterých se to týká,“ sdělil HN ministr dopravy v minulé i současné vládě Dan Ťok. „Případné rozpory se musí vyřešit ještě před jednáním ve vládě,“ uvedl pro HN místopředseda Babišovy vlády Brabec.
Stát není továrna na zákony
Nový premiér Babiš dlouhodobě používá jako měřítko své úspěšnosti v politice počet zákonů, které prosadil, když vedl ministerstvo financí. Několikrát na sociálních sítích i ve sněmovně opakoval, že má jeho resort nejvíce schválených zákonů. I proto nyní navrhuje omezení meziresortního připomínkového řízení, které by proces přijímání urychlilo. Babiš tak vytváří dojem, že „čím více zákonů je schváleno, tím lépe“.
I to mu vyčítá opozice. „Nemáme být továrna na nesmyslné zákony. Zákonů má být co nejméně, ale kvalitních,“ uvedl pro Echo24 předseda STAN a poslanec Petr Gazdík. Připomíná při tom, že je už nyní naprosto běžné, že se nedostatky v zákonech zachraňují ve sněmovně pozměňovacími návrhy. „Vládní návrhy už dnes chodí do sněmovny s mnoha chybami a sama vláda k nim většinou přidává pozměňovací návrhy, aby to opravila. Omezení meziresortního řízení dále znekvalitní zákonodárný proces,“ dodal Gazdík.
Obavy o kvalitu zákonů má i nový předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil. „Byl bych opatrný. Důležitá je kvalita legislativy než rychlost přijímání. Kdyby toto mělo být na úkor kvality návrhů, nesouhlasil bych s tím. Je velmi důležité, že návrhy jsou připomínkovány jednotlivými resorty, je důležité, že připomínky jsou vypořádány,“ uvedl Pospíšil pro Echo24.
„Toto je na odpovědnosti nové vlády. Kvalitu vládních návrhů hodnotit dopředu nebudu, to uvidíme u konkrétních případů. Obecně jsem ale k podobným návrhům zdrženlivý, zjednodušení rozhodovacích procesů by nemělo být na úkor kvality výsledku,“ uvedl pro Echo24 předseda ODS Petr Fiala.
Šéf lidovců Pavel Bělobrádek reagoval mnohem ostřeji a ironicky. „Nejrychlejší bude, když bude jedno ministerstvo, ministerstvo financí a nebo bude o všem rozhodovat premiér,“ napsal v sms deníku Echo24 Bělobrádek.
Připomenutí EET, jak to udělal šéf Pirátů Bartoš, je přitom přesné. Právě o EET minulý týden rozhodoval Ústavní soud. Zákon sice jako celek nezrušil, ale třetina soudců pro to ruku zvedla. Zrušeno bylo ale několik částí zákona, například povinnost uvádět DIČ na účtenkách nebo evidovat bezhotovostní platby. Opozice na to reagovala tím, že soud nemusel nic rušit, kdyby byl zákon lépe připraven.
Tereza Vilímová, Karolína Vaverková