zabíjení civilistů

Amnesty: Západní koalice zabíjela více civilistů, než uváděla. V Rakce jich zemřel pětinásobek

zabíjení civilistů
Amnesty: Západní koalice zabíjela více civilistů, než uváděla. V Rakce jich zemřel pětinásobek

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Poté, co aktuáoně vyšlo najevo, že vojáci afghánské armády a mezinárodních sil zabili v prvních třech měsících letošního roku v zemi poprvé více civilistů než bojovníci Tálibánu, se ukazuje, že podobné kontroverze zřejmě provázely i válku s Islámským státem (IS). Podle šetření organizace Amnesty International při osvobozování syrského města Rakká zabila koalice vedená Spojenými státy za pouhé tři měsíce 1600 civilistů. Což je číslo asi pětinásobně přesahující původní údaje zveřejněné nejen USA, ale také Velkou Británií, informuje server Deutsche Welle

Společný projekt s neziskovou organizací Airwars přepracovala Amnesty International do podoby interaktivní webové stránky, kterou nazývá „brutálně živým důkazem“ spojeneckého bombardování obydlených oblastí, kde džihádisté z IS používali obyvatele jako živé štíty. 

„Koalice Rakku srovnala se zemí, ale pravdu smazat nedokáže. Musí prozkoumat, co se v Rakce nepovedlo a poučit se z toho, aby se zabránilo tak obrovskému utrpení civilistů, kteří se ocitnou uprostřed budoucích vojenských operací,“ nechal se slyšet Chris Woods, ředitel organizace Airways.

Koalice dříve hovořila pouze o 159 potvrzených úmrtích, ve čtvrtek toto číslo posléze aktualizovala na 318 s tím, že další vyšetřování ještě probíhají. Její mluvčí Scott Rowlinson k tomu uvedl, že neúmyslné ztráty na životech byly tragické, ale musely být, aby „vyvážily hrozbu toho, že Islámský stát bude pokračovat s teroristickými činy a působit bolest a utrpení komukoliv, na koho se zaměří.“

S tím, že v Afghánistánu poprvé zemřelo více civilistů než vojáků, přišla ve středu ve zprávě Organizace spojených národů. V meziročním srovnání počet mrtvých a zraněných civilistů v afghánských bojích klesl téměř o čtvrtinu. Od počátku roku do konce března v Afghánistánu v bojích zahynulo nebo bylo zraněno 1773 osob, tedy o 23 procent méně než ve stejném období roku loňského, uvádí zpráva Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA). Mrtvých bylo 581 a zraněných 1192.

Pokles oproti loňské první čtvrtině roku OSN přičítá nižšímu počtu sebevražedných útoků. Zpráva rovněž připomíná, že v prvních třech měsících v Afghánistánu panovala mimořádně tuhá zima.

Afghánské vládní vojsko, vojáci USA a spojenců zabili od začátku roku do konce března 305 civilistů a 303 jich zranili, povstalci zabili 227 civilistů a 736 zranili. Čtyřicet devět civilistů zahynulo při přestřelkách a není možné určit, která strana má jejich život na svědomí. Zatímco afghánské a spojenecké síly tak zabily více lidí, radikálové z Tálibánu a další povstalecké skupiny mají na svědomí celkově více mrtvých a zraněných.

, jhr