Přelomový objev

Vědci našli na Marsu celé jezero plné vody v tekutém skupentsví

Přelomový objev
Vědci našli na Marsu celé jezero plné vody v tekutém skupentsví

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Pod ledovou vrstvou u jižního pólu Marsu byla objevena voda v tekutém skupenství. Vyplývá to závěru studie publikované ve středu Italskou kosmickou agenturou v časopise Science. Důkazy nasbíral radar na planetární sondě Mars Express Evropské kosmické agentury, též známý jako Marsis.

Marsis mezi květnem 2012 a prosincem 2015 zkoumal jižní část planety, zejména ledovou vrstvu v oblasti. Vysílal směrem k ní rádiové vlny a zaznamenával, jak se odrážely zpět k sondě. Na jejich základě sestavil 29 vzorků, které vypovídaly o zásadní změně v signálu. Podle nich byl schopen zachytit jezero vody táhnoucí se asi 20 kilometrů pod ledovým povrchem, jež se podobalo jezerům v Grónsku nebo v oblasti Jižního pólu.

Radar zachytil také jas jevu. I ten vědcům pomohl určit, že se jedná o vodu. „Tento jev jsme vyhodnotili jako množství vody v tekutém stavu,“ napsal ve studií její vedoucí Roberto Orose, profesor z Italského institutu astrofyziky. Marsis podle něj nebyl schopen určit hloubku jezera, ale Orosův tým odhaduje, že by mělo být hluboké minimálně jeden metr. „Pravděpodobně to není tak velké jezero,“ citoval server BBC šéfa projektu. „Vyhodnotili jsme to ale opravdu jako jezero, ne jako nějaký tající led vyplňující prostor mezi kameny a zmrzlou vrstvou,“ dodal.

Podle sondy Curiosity americké agentury NASA nebyly v minulosti jezerní prohlubně na povrchu Marsu ničím ojedinělým. PLaneta se nicméně od té doby z důvodu své řídké atmosféry ochladila natolik, že veškerá voda zcela zmrzla.

, jhr

25. července 2018