Odvážný čin studentů v Mnichově

Bílá růže. Němečtí studenti se vzepřeli Hitlerovi, skončili pod gilotinou

Odvážný čin studentů v Mnichově
Bílá růže. Němečtí studenti se vzepřeli Hitlerovi, skončili pod gilotinou

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Snažili se nenásilně projevit odpor k Hitlerově režimu, skončili popraveni. Protinacistická ilegální skupina Bílá růže byla složená především ze studentů Mnichovské univerzity, kteří za druhé světové války vytvářeli letáky s antifašistickými hesly. Rozšířili jich přes patnáct tisíc kusů, snažili se vybízet Němce, aby si uvědomovali, co za zlo se kolem nich děje. V roce 1943 byla skupina odhalena a následovaly popravy hlavních členů. Přesně před 75 lety byli 22. února zabiti sourozenci Sophie a Hans Schollovi a Christoph Probst.

Skupinu založili sourozenci Hans a Sophie Schollovi v roce 1942. Jejich účelem bylo podkopat nacistickou stranu. Jednalo se o tajnou organizaci studentů na univerzitě v Mnichově, který psala, tiskla a následně distribuovala protinacistické letáky kolem i v areálu školy. Letáků vytvořili šest, vytiskli je v nákladu patnáct tisíc kusů. Zároveň na některé budovy ve městě napsali graffitti jako „Svoboda“ nebo „Pryč s Hitlerem“.

Odhalení Bílé růže

Osudného 22. února nacisté skupinu ani ne po roce činnosti odhalili. Sourozenci Schollovi byli odhaleni už o čtyři dny dříve. Osobně rozdávali letáky v hlavní budově univerzity. Hromádky kopií také dali do prázdných chodbiček, kterými šli studenti odcházející z přednášek. Hans si všiml, že ještě poměrně dost kopií zůstalo v kufru, ve kterém je do budovy přinesli, a tak se rozhodli je ještě využít, píše server Holocaust Research Project.

Vrátili se do atria a vyrazili po schodišti do nejvyššího patra. Sophie potom spontánně hodila zbývající letáky dolů. Viděl to ale vrátný Jakob Schmid, který sourozence nahlásil, a oni byli předáni gestapu. 22. února byli odsouzeni k smrti pro velezradu a popraveni gilotinou. Společně s nimi byl popraven i další mladý student a člen Bílé růže Christoph Probst.

V červenci roku 1943 byl potom popraven student Alexander Schmorell a profesor Kurt Huber a o půl roku později čekala smrt i posledního z hlavních představitelů– studenta Williho Grafa.

 

O Sophii Schollové bylo napsány knihy i natočeny filmy. Nejznámějším je rekonstrukce jejích posledních dnů ve filmu Sophie Scholl – Poslední dny z roku 2005. V roce 2003 ji společně s jejím bratrem diváci německé veřejnoprávní televize ZDF umístili dokonce na čtvrté místo v anketě Naši nejlepší, největších osobností z řad německého národa. Umístili se za Konrádem Adenaurem, Martinem Lutherem a Karlem Marxem. Umístili se například před J. S. Bachem nebo J. W. Goethem.

 

nel, red