Gigant Nestlé citelně zdražuje. Lidé si připlatí za čokoládu, bonbóny i kávu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nestlé Česko zdraží v dalších měsících své produkty v některých kategoriích. o čtyři až 13 procent, oznámila firma. Má vyšší náklady na vstupní suroviny, ale také na logistiku, energie a obalové materiály.
Změna cen je podle mluvčího firmy Roberta Kičiny nutná pro zachování kvality produktů. „Nárůst cen komodit se nejvíce dotkl segmentu kávy, kde ceny arabiky a robusty vzrostly o desítky procent v důsledku sucha a mrazů v Brazílii a vyšších cen dopravy. Klimatické změny způsobily také zvýšenou poptávku a následný růst cen u pšenice a kukuřice, které jsou hlavní složkou zejména cereálií. Výrazně vzrostla cena olejů, které se používají při výrobě široké škály potravin. Nedostatek cukru ovlivnil výrobu čokolád a sladkostí,“ vypočítává rostoucí ceny mluvčí.
Navýšení cen u obalových materiálů pak podle něj zasáhlo produkty napříč všemi kategoriemi. Vyšší ceny mají podle společnosti zajistit stabilitu výroby a dodávek na pulty českých obchodů.
Tržby české pobočky předního světového výrobce cukrovinek Nestlé loni vzrostly zhruba o 100 milionů Kč na 11,5 miliardy korun. Zisk naopak klesl o 100 milionů, tedy zhruba 17 procent, na 504 milionů Kč.
Firma loni zvýšila výrobu, české továrny v olomouckém závodu Zora, závodu Sfinx v Holešově a v provozu Tivall v Krupce vyprodukovaly meziročně o více než 7000 tun více cukrovinek a chlazených potravin v hodnotě 7,4 miliardy. V roce 2019 to bylo 69 115 tun za zhruba 6,3 miliardy korun, zhruba polovina šla v obou případech na export.
Společnost loni například vyrobila 44 100 tun (meziročně o 2410 tun více) čokoládových cukrovinek, z toho 1100 tun Kofil (té bylo meziročně zhruba o 150 tun více), o zhruba 830 tun na 4400 tun vzrostla výroba tyčinek Margot stejně jako v roce 2019, 6600 tun bylo Studentských pečetí. V Holešově se pak vyrobilo 15 500 tun bonbonů, meziročně jich tak společnost snížila výrobu o přibližně než 1300 tun.
Firma uvádí, že převážná část exportu z českých závodů směřuje na evropské trhy, zejména do Polska, Maďarska a Francie. Mimo EU pak jde o Rusko, Velkou Británii, USA nebo Ukrajinu. Firma investovala více než 800 milionů Kč do rozšíření závodu v Krupce.
Kromě pochoutek vyrábí společnost také dehydratované potraviny Maggi, kávu a nápoje Nescafé, Caro nebo Granko, kojeneckou výživu Nestlé a Beba i krmivo pro domácí mazlíčky Purina, Friskies nebo Felix.