Vláda v demisi

Praxe vlády v demisi: Návrh opozice zamítne a ohlásí vlastní novelu

Vláda v demisi
Praxe vlády v demisi: Návrh opozice zamítne a ohlásí vlastní novelu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vláda hnutí ANO v demisi nepodpořila návrh Pirátů na zrušení pokut pro vodáky za jízdu pod vlivem alkoholu. Jedním dechem ale uvedla, že předloží vlastní návrh, který by rozumnou míru alkoholu pro vodáky, cyklisty nebo lyžaře povoloval. Z Pirátské strany nyní zní, že téma se premiérovi v demisi Andreji Babišovi líbí a rád by, aby to byl on, kdo dekriminalizaci pití alkoholu na vodě navrhne. Podobně se vláda postavila k posílení práv klientů směnáren. Návrh Starostů a nezávislých v březnu zamítla a oznámila, že předloží vlastní novelu.

„Můj osobní názor je, že je z vyjádření pana premiéra v demisi znát, že dané téma se mu líbí a rád by to byl on, kdo to svým návrhem vodákům a dalším umožní. Jeho vyjádření ohledně moc velké svobody při pití nepovažuji za relevantní, protože náš poslanecký návrh vyjímá vodáky z paragrafu o přestupcích, tedy z nulové tolerance,“ uvedl pro deník Echo24 pirátský poslanec Lukáš Bartoň.

„Cílem novely je snížení represe ze strany státu vůči vodákům a podpora svobodného rozhodování lidí. Nezbavuje vodáky povinnosti dodržovat zákony, které se plavby týkají. Pro návrh budu nadále hledat podporu v rámci sněmovny,“ dodal Lukáš Bartoň.

„Vláda slízne smetanu“

Podobný postup zaujala vláda v demisi k návrhu Starostů a nezávislých. Ten se týkal klientů směnáren a navrhoval, aby lidé získali možnost odstoupit od smlouvy o směně peněz do dvou hodin po jejím uskutečnění. Novinka měla ochránit zejména turisty před těmi směnárnami, které nabízejí pro klienty nevýhodné kurzy.

Návrh vláda zamítla už v březnu, v dubnu návrh STAN zamítlo už v prvním čtení ve sněmovně hnutí ANO, k němuž se přidali poslanci SPD. Hnutí STAN ale návrh znovu předložilo a vláda zopakovala zamítavé stanovisko. Poslanci STAN uvedli, že druhé přeložení návrhu má sloužit k tomu, aby vláda co nejdříve dodala do sněmovny vlastní úpravu, jak dříve slíbila.

Ministryně financí v demisi Alena Schillerová (nestr. za ANO) totiž v březnu uvedla, že předloha z dílny STAN neřeší řadu záležitostí, které s odstoupením od smlouvy o směně peněz souvisejí. Předloha ministerstva financí předpokládá podle vyjádření Schillerové možnost odstoupení od smlouvy rovněž do dvou hodin od uskuteční směny, informace o tomto právu by byla na kurzovním lístku i na dokladu o provedení směny.

Ministerstvo financí vlastní úpravu podle předběžného stanoviska pro poslední zasedání ministrů předložilo koncem dubna. „Novelu předkládáme z toho důvodu, aby nezůstalo ze strany paní ministryně a vládního hnutí ANO pouze u slibů, že v nejbližší době předloží komplexní novelu. Takže pokud ta naše práce má sloužit jako akcelerátor, nechť tak slouží,“ řekl koncem dubna Vít Rakušan (STAN).

Předkladatelé z řad Starostů a nezávislých už dříve sdělili, že v případě, že vládní novela doputuje do dolní komory a bude lepší, svou předlohu stáhnou.

Při prvním vládním zamítnutí Starostové a nezávislí uvedli, že cílem kabinetu je, aby nosičem změn byl vládní, nikoliv opoziční návrh. „Odůvodnění zamítavého stanoviska je velmi vágní, ve skutečnosti jde totiž vládě jen o to, aby nosičem změn nebyl opoziční, ale vládní návrh. Tím se však celá procedura značně protáhne,“ reagovali tehdy Starostové a nezávislí. „Ze strany vlády jde ve skutečnosti jen o to, aby to byl její, ne opoziční návrh, který tuhle absurdní situaci vyřeší. Protože pokud by šlo opravdu jen o věcný problém, jednoduše mohli pozměňovací návrhy koaliční poslanci předložit ve druhém čtení zákona. Takhle vláda sice slízne smetanu za vlastní návrh, ale okrádání turistů bude ještě dlouho pokračovat,“ uvedl v březnu autor novely a místopředseda STAN Vít Rakušan.