Epidemie se stává epidemií neočkovaných, vyzývá Vojtěch lidi k vakcinaci
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) poděkoval všem očkovaným lidem a zdůraznil důležitost očkování. Epidemii označil za epidemii neočkovaných. „Je to 6,117 milionu lidí, kteří se šli nechat naočkovat, vystoupili ze svého osobního komfortu a nebáli se,“ řekl Vojtěch. Kdyby se podle něj zvýšil počet očkovaných, mohla by se rušit protikoronavirová opatření.
Epidemie covidu-19 se v ČR podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) stala epidemií neočkovaných. Podle dat o šíření nákazy za říjen tvoří 74 procent pozitivně testovaných a 63 procent hospitalizovaných. Pokud by se proočkovanost zvýšila, bylo by možné zrušit „třeba zítra“ všechna protiepidemická opatření, řekl dnes ministr na tiskové konferenci.
V tomto nebo příštím týdnu podle predikce, kterou představil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek, se celá ČR dostane na incidenci 300 případů nákaz koronavirem týdně na 100 000 obyvatel. Maximální hodnota může být asi 7000 případů za týden. Do konce roku čeká Dušek kolem 2000 hospitalizovaných s covidem-19.
V nemocnicích jsou podle Vojtěcha mladší lidé než dřív, průměrný věk lidí na jednotkách intenzivní péče je kolem 60 let. Průměrný věk hospitalizovaných je 64 let, u očkovaných je to 75 let. Na jednotkách intenzivní péče (JIP) leží v průměru lidé ve věku 61 let, očkovaní ve věku 74 let.
Před rokem bylo v nemocnicích v této době 5000 pacientů s covidem-19, v současné době jejich počet přesáhl tisíc. Za pátek minulého týdne a pondělí do statistik přibylo přes 4200 nově pozitivně testovaných. „Pokud bychom byli stoprocentně naočkovaní, tak bychom viděli maximálně třetinová čísla,“ uvedl Dušek.
V současné době má v ČR vakcínu 66 procent lidí nad 12 let, pro které je v současné době určená. Z celé populace je to 56,6 procenta a mezi dospělými 68 procent. Česko je podle Vojtěcha pod průměrem EU. Dušekdoplnil, že sousední Rakousko a Německo mají zhruba o deset procent víc, Portugalsko až 90 procent.
Nižší proočkovanost kolem 50 procent je v mladších generacích, u seniorů nad 65 let je kolem 83 procent. U nich ale po půl roce výrazně slábne účinnost očkování, potřebná je podle odborníků posilující třetí dávka. Stále zůstává asi 400.000 seniorů, kteří nákazu neprodělali a nejsou očkovaní.
„Virus se nešíří výlučně v mladé populaci, roste i ve středněvěké do 50 let, a začíná narůstat i mezi staršími,“ doplnil Dušek. Pravděpodobnost, že se nakazí očkovaní, je podle něj z dostupných dat asi 25 procent. Vakcína proti těžkému průběhu brání u lidí nad 65 let z více než 84 procent. „Vidíme, že lidé v seniorním věku, kteří se třeba i dostanou do nemocnic, nepotřebují na JIP,“ dodal k účinnosti vakcíny.