Pavlu Novotnému esemesku nepošlu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V lednu proběhl kongres nejsilnější opoziční strany. Událost předem odsouzená jako nudná se překvapivě stala nevyzpytatelnou, když delegáti odmítli znovu zvolit Alexandru Udženiju první místopředsedkyní, starosta Řeporyjí Pavel Novotný účastníkům hrubě vyhuboval a Alexandr Vondra představil v deseti bodech svou vizi pro Českou republiku. Co to pro stranu znamená a jaké jsou její plány? Nejen o kongresu hovořil předseda ODS Petr Fiala.
Jak hodnotíte kongres?
Vyslal několik jasných poselství, máme chuť a elán dosáhnout politické změny v České republice. Máme silný mandát a máme silné vedení, ve kterém jsou osobnosti, které prošly opakovaně úspěšně volbami. Mají za sebou úspěchy. A myslím, že kongres ukázal, že dnes ODS nabízí to nejzajímavější, co můžete najít na politické mapě České republiky. ODS je živoucí, pulzující organismus, má fungující vnitřní demokracii, probíhá tam reálná diskuse, všichni to viděli, a já teď zase vyjedu na cestu po České republice a budu mluvit s lidmi a budu je přesvědčovat, že ta naše řešení jsou správná, že my zaručíme změnu.
Takže neúspěch Alexandry Udženiji obhájit místo první místopředsedkyně neberete jako nějaké varování?
Tam sehrálo roli asi více faktorů, které vedly k tomu neúspěchu. Sandra odvedla výbornou práci ve prospěch ODS. Teď se bude naplno věnovat Praze a dál koordinovat tým, který se staral o generaci budoucnosti a důchodovou reformu. Jsme demokratická strana a delegáti takto rozhodli. My jsme rychle našli řešení, které bylo obecně přijato.
Vy teď ve svém programu navrhujete zvyšování investic do infrastruktury, školství, armády, vědy. Zároveň slibujete snižování daní a rozpočtovou odpovědnost. Dá se to všechno skloubit?
Nejenom to. My samozřejmě navrhujeme také úspory. A ty úspory navrhujeme nejen v programu, my je předvádíme také každý rok v praxi, protože v Poslanecké sněmovně ukazujeme každý rok vládě, jak se dá sestavit vyrovnaný rozpočet, a přicházíme každý rok s konkrétními návrhy, kde ušetřit. Loni, když se projednával rozpočet na letošní rok, jsme navrhli seškrtat 46 miliard. Nikdo by to nepocítil, měli bychom rozpočet vyrovnaný, nebo dokonce mírně přebytkový. Samozřejmě my to máme spočítáno a víme, kde ty prostředky ušetřit. Jednak to ukazujeme a jednak je potřeba sestavit rozpočet s jinou strukturou. Ještě k tomu dodám jednu úplně jednoduchou věc. Tahle vláda má k dispozici oproti loňskému roku 100 miliard korun navíc. Ty peníze se dají částečně vrátit lidem, to znamená snížit daně. A my říkáme snížit daně tak, že všichni budou mít o 7 % čisté mzdy navíc. Lidé to pocítí a tím se jim zvýší platy. To je další problém, který lidé pociťují, že nemají dost z ekonomického růstu. My jim navrhujeme zvýšení platu snížením daní. A ty další peníze se dají použít právě na investice do vzdělání, do dopravní infrastruktury. Prostě do těch věcí, které v České republice moc nefungují.
A kde tedy chcete hlavně šetřit?
Musí se zredukovat činnosti státu. Protože není možné, aby každý rok vyšší příjmy (díky ekonomickému růstu) stát znova rozdal a ztratil ve státní správě. Máme tady patnáct tisíc úředníků navíc. Proč? Funguje lépe stát? Nefunguje lépe. Kde vzít peníze? To je lepší otázka. První je použít dobře peníze, které máme navíc. I kdyby ekonomický růst nebyl takový a zbrzdil se, tak to pořád bude v průměru 50 miliard korun. Mluvíme o digitalizaci státní správy, jsme přesvědčeni a máme spočítáno, že tam se dá ušetřit zhruba okolo deseti miliard korun. Další peníze se dají získat a to také ukazujeme na omezení některých typů dotací. Úplně absurdní je, jak se tady rozdávají neinvestiční dotace podnikatelským subjektům, které ale vůbec nejdou na to, na co mají jít. To znamená, aby se pomáhalo malým nebo aby se zvyšovala kvalita v nějakém sektoru. Dotace jdou velkým firmám na zvýšení jejich zisku, to je také nepřijatelné. A takto položku po položce jsme schopni získat finanční prostředky, které můžeme použít na investice, nebo je můžeme nechat lidem.
Co sociální pojištění? To je taková velká položka, která se dobře vybírá a funguje v podstatě jako daň. Vy ho slibujete snížit, ale nenabízíte příliš podrobností.
My pracuje na těch konkrétních programových návrzích, které představíme v předvolebním programu, kde to bude i spočítáno. Jednak najdete už i v našem programu, a to máme promyšleno, návrh, aby každý, kdo má rodiče v penzi, mohl jedno procento ze svého sociálního pojištění poukázat přímo těm rodičům nebo prarodičům, kteří jsou v penzi. Tím chceme zlepšit situaci těch seniorů, kteří jsou už teď v penzi, a současně posílit mezigenerační solidaritu. Pokud jde ale o cenu práce, a to s tím souvisí, jsme dlouhodobě přesvědčení, že v České republice jsou příliš velké náklady. Třeba to, co odvádí zaměstnavatelé právě v této oblasti, je ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi prostě příliš vysoké. Takže náš návrh je snížit to prostě o dva procentní body, což by výrazně pomohlo. Ono by to mělo i vedlejší efekt, přineslo by to i víc peněz zaměstnancům, pracovní místo by se fakticky zlevnilo.
Ve školství slibujete „připravit děti na život a výzvy moderního světa“ a zároveň jste proti povinné maturitě z matematiky. Myslíte si, že je to správný krok? Není matematika základ úspěšné vzdělanosti?
Určitě je matematika základ komplexní vzdělanosti, dokonce všeobecného vzdělání. Je jenom nesmírně naivní myslet si, že kvalitní výuky matematiky dosáhneme zavedením povinné maturity z matematiky. Ale dovolil bych si vás opravit. My v této věci nemáme jednotný postoj. I náš poslanecký klub bude mít volné hlasování. Jsou tady lidé, kteří si myslí, že matematika má být povinná za každou cenu, a jsou mezi námi lidé, kteří si myslí, že to má zůstat, jak to je. To znamená, že matematika povinná nemá být. Můj názor je úplně jednoznačný. V tuto chvíli není české školství připraveno na zavedení povinné maturity z matematiky. Nemluvím o gymnáziích, ale o dalších typech škol, na kterých je dnes maturita. Dokud se nespraví a nezlepší výuka matematiky, je tato debata zbytečná. Maturita, to je taková třešnička na dortu. Neříkám, že není podstatná, ale jsou tu podstatnější věci, bez kterých toho kvalitnějšího vzdělání nedosáhneme. A pak je tu ještě obrovský problém. A to také musíme vidět, když se bavíme o maturitách. Máme dynamicky stárnoucí učitele. Učitelský sbor je jeden z nejstarších v Evropě. Máme malou atraktivitu učitelského povolání. To prostě musíme změnit. To jsou velké úkoly. My jsme na ně připraveni.
A jaké máte konkrétní návrhy na zlepšení školství, kromě zvyšování platů učitelů?
Zaprvé se musíme vrátit k rámcovým vzdělávacím programům. Zmenšit množství požadavků, pokud jde o různé typy výchov, a naopak se soustředit na to, teď zjednodušuji, aby žáci uměli číst, psát a počítat. Musí se zredukovat počet oborů na středních školách. Musí se vytvořit rovnost mezi školami státními a školami soukromými, pokud jde o financování, pokud jde o stejnou službu. Musíme zvýšit platy učitelů, musíme omezit byrokracii na školách, kterou lze omezit celkem jednoduše, protože to výkaznictví, které tam je, je celkem zbytečné. Často se vykazují věci, které jdou jednou kraji a jednou ministerstvu školství. To je absurdní. Musíme konečně dospět k tomu, co jsem já už jednou začal a co se zastavilo, a to je rozvoj duálního vzdělávání. Protože i v zahraničí zkušenosti ukazují, že neexistuje jiná cesta, pokud chceme, aby se lidi učili řemesla a něco se naučili opravdu pro praxi, než přejít na systém duálního vzdělávání.
Vy jste jako strana v poslední době začali víc akcentovat zelenou politiku. V čem jste v tom jiní než ostatní strany?
Jsme přesvědčeni, že otázky životního prostředí jsou důležité a také zajímají naše voliče a zajímají lidi ze střední třídy, na které se hlavně obracíme. Lidé chtějí žít ve městech, kde se dá dýchat čistý vzduch, kde je zeleň, kde rozumným způsobem funguje veřejná doprava, chtějí mít pěknou krajinu atd. Jsou tu i výzvy, před kterými stojíme všichni. Třeba jak čelit suchu, které v České republice opravu pociťujeme. Řekne vám to každý zemědělec, já jsem třeba z jižní Moravy, kde to je naprosto evidentní. Musíme dělat všechno pro to, abychom si s tím poradili, uměli zadržovat vodu v krajině, vytvářeli pro to podmínky atd. Zelená politika je důležitá pro občany, a proto je důležitá také pro nás, a tak jsme ji zařadili jako jednu z našich hlavních priorit. Nabízíme tu racionální cestu mezi ekologickými alarmisty a aktivisty, kteří chtějí, abychom nemohli jezdit a jíst maso, a mají další šílené nápady, a mezi těmi, kteří říkají, že se nic neděje a nemusíme se o to starat, to je také extrémní postoj.
Nebojíte se, že sklouznete k něčemu radikálnějšímu, jako se stalo třeba britským konzervativcům? Ti schválili zákaz spalovacích motorů do roku 2040.
My nikam sklouzávat nechceme. Na to máme odborníky. Tuto oblast má na starosti pan místopředseda Miloš Vystrčil. Máme lidi, kteří působí jak na úrovni České republiky, tak v Evropě ve výboru pro životní prostředí, třeba Saša Vondra. Nebojím se, že bychom mohli někam sklouznout. Ty otázky ale nejsou jednoduché, kladou si je všechny politické strany v zahraničí a dneska otázka ekologické politiky je úplně normální výbavou každé moderní pravicové strany. Musí být i naší. A musíme nabízet rozumné odpovědi. A ne že řekneme lidem, nás to nezajímá, elektromobily jsou nesmysl a tohle všechno je hloupost, co vy po nás chcete. To není správná odpověď.
A jak se díváte na připravovaný evropský Nový zelený úděl?
To, co se schvaluje v Evropě, je obrovský problém pro Českou republiku. Bohužel, i když Andrej Babiš říká něco jiného, tak se mu nepodařilo, a tak je to u Andreje Babiše se vším, prosadit jádro mezi čisté zdroje. Není to tam. A to bude další velký problém pro Českou republiku. To se také musí změnit. Musíme mít právo zachovat si rozumnou energetickou politiku. Zemědělská i energetická úzce souvisí s politikou životního prostředí, s kvalitou života, kterou musíme lidem prostě nabídnout.
Na kongresu kromě vás zaujali ještě dva lidé. Alexandr Vondra a Pavel Novotný. Oba jsou to takové barvité osobnosti. O čem to vypovídá?
Že tam máme plno takových barvitých osobností a nikdo nemůže říct, že náš kongres byl nudný. To jsem si také četl ty komentáře, jak to bude nudné. Ne, rozhodně to nudné nebylo. Kongres ukázal živou stranu a i zábavnou v jistém smyslu.
Vondra představil svých deset bodů. Konzultoval je předtím s vámi?
Ne a to ani nemusel. Já jsem rád, že Saša Vondra jako významná politická osobnost představil deset bodů svých nápadů. Další balík nápadů přináší třeba Martin Kupka, který má na starosti redukci státu, reformu státu, digitalizaci a tyhle věci s byrokracií. Jiné nápady zase přináší Miloš Vystrčil, který se věnuje životnímu prostředí. Tím vším dohromady se zabýváme. Mám z toho radost, že máme spoustu nápadů a návrhů. Pak z toho vzniká kvalitní politický program a dobrá řešení pro lidi.
Čili ty nápady se nějak promítnou do vašeho programu?
Některá ano a některé ne. Tak jak je to u všech členů vedení a u dalších lidí. Důležité je, že veřejnost vidí, že nás tyto věci zajímají. Zajímá nás, co bude s budoucí generací. Jestli se lidé budou bát zakládat rodiny, jestli budou mít nejistotu o práci, budou si myslet, že nebudou mít důstojný důchod. Nebo dokážeme, a to my chceme dokázat, že lze tyhle věci změnit. Nápady a návrhy, to je přece vítané, ale lidé musejí vidět, a oni to vidí, že nám to není jedno, že to chceme řešit.
A co americká základna v Mošnově? Jaká je šance, že se stane součástí vašeho programu?
My jsme snad jediná strana, která tu opravdu důsledně, možná ne jediná, ale jedna z mála a určitě nejdůslednější, která prosazuje naše co nejužší zapojení, nejenom do NATO, ale opravdu do té západní bezpečnostní struktury. My jsme tady ti, kteří prosazují spolupráci s Izraelem, my jsme ti, kteří tady prosazují co nejužší spolupráci se Spojenými státy tam, kde to jde. A my jsme také ti, kteří jsou odpovědní z hlediska bezpečnosti. Je to návrh naší paní poslankyně Jany Černochové a dalších, abychom si zákonem stanovili, že budeme dávat dvě procenta HDP do obrany. My s těmito návrhy přicházíme a myslíme to vážně.
Pavel Novotný ve svém projevu vyčetl ODS nedostatečnou mediální průraznost. Souhlasíte s tou jeho řekněme analýzou?
Nevím, jestli to byla analýza. Chápal jsem to jako výzvu. A s tou souhlasím. Navíc tam řekl, že mě se to netýká, že můj Facebook je v pořádku (smích). To si dělám legraci. Já si myslím, že tohle je dobré upozornění. My musíme přemýšlet nad tím, kde se můžeme zlepšit, a sociální sítě jsou rozhodně oblast, kde máme rezervy. On upozorňoval na to, že nestačí, že se tomu věnuje vedení strany, že je potřeba, aby i lidé v krajích a obcích a i řadoví členové, kteří jsou v politice, se zkusili víc zaměřit na tyto věci. A to je výzva, která je dobrá. Byla podána samozřejmě specifickým způsobem, tak jak to Pavel Novotný dělá, nemělo by to ale snižovat hodnotu obsahu.
Je tedy jeho specifický způsob vystupování pro vaši stranu přínosný?
Kdybych si to nemyslel, tak mu pošlu tu esemesku, jak o tom mluvil ve svém projevu. Já se mu žádnou esemesku poslat nechystám. Myslím, že Pavel Novotný je člověk, který nejen patří do naší strany, ale je i svým způsobem obohacením spektra politických osobností. Na druhou stranu, on je neopakovatelný. Nelze říci, že toto je vzor pro ostatní starosty. Máme spoustu starostů, kteří jsou úspěšní a extrémně úspěšní a postupují úplně jinak. Ale Pavel Novotný je takový, jaký je, a takového ho berou občané. Takového ho v Řeporyjích zvolili. Tak ho také bereme. Pavel Novotný se přece živí tím, že se snaží lidi zaujmout, tak není se čemu divit, že to předvede i na kongresu a že se mu to podaří.
V poslední době se hodně mluvilo o spolupráci pravicových stran, hlavně tedy vaší strany s KDU-ČSL. Jak to vypadá po sjezdu lidovců, kde vyhrál Marian Jurečka? Ten se na tu spolupráci moc netváří.
Stejně jako před tím sjezdem. Několikrát jsem velmi jasně řekl, že čas na to, kdy máme a musíme veřejnosti říct, jak to bude, jsou Vánoce 2020. Tomu předcházejí krajské volby a senátní volby a tam si můžeme otestovat tu spolupráci a zkusit, kde to funguje a kde to funguje méně, a i zvážit, co bude výhodné pro ty parlamentní volby. S novým předsedou KDU-ČSL se setkám a uvidíme, jestli se ta strana někam posouvá v této věci. Nemyslím si to. Já si zatím cením na té debatě s paní předsedkyní a pány předsedy dalších středopravých stran, že je otevřená a že se bavíme velmi vážně o některých věcech a že se nám také už něco podařilo. Jako příklad bych mohl uvést dohodu s KDU-ČSL v ústeckém regionu. Tam podpoří naší kandidátku a myslím si, že je to velmi cenné. Budeme uzavírat dohodu se Starosty o spolupráci v královéhradeckém regionu. A to jsou konkrétní kroky. Nemám rád velká slova o tom, jak všichni spolupracujeme a jak to dokážeme. Mám rád, když se ta spolupráce ukazuje na konkrétních krocích.
Spolupráci se Starosty a s TOP tedy také nevylučujete?
Nevylučuji. Ukázal jsem ten příklad a uvidíme a všichni uvidí, kde jsme se třeba domluvili v rámci krajských a senátních voleb.
A co Piráti?
S Piráty spolupracujeme v Poslanecké sněmovně v některých věcech, to je vidět. Na klíčových věcech se vlastně dokáže dohodnout celá demokratická opozice včetně Pirátů, ale ty myšlenky, které se týkají třeba předvolební spolupráce, třeba před krajskými nebo senátními volbami, ty se nikdy netýkaly Pirátů. To je přece jenom typově jiná strana. Spíš levicově liberální s jinými akcenty, tenhle typ spolupráce tam ani nikdy nebyl zvažován.
Nějaká spolupráce s ANO je stále tabu?
U nás je to velmi jednoduché. Stanovili jsme podmínky, že třeba ve vládě nesmí být trestně stíhané osoby, a další podmínky, které jsme dali do Vyšehradské deklarace před volbami 2017. Nevšiml jsem si, že by ANO začalo ty podmínky plnit, takže nic se nemění. Neumím si představit, že Andrej Babiš by se vzdal svých firem, že by neměl ten střet zájmů.