Kratší pracovní doba jako motiv sjezdu ČSSD, cílem je 37,5 hodin týdně. V plánu je i ořezání kvót žen
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ačkoli je Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) opět vládní stranou, prochází v poslední době výraznou krizí. Debatu o budoucím směřování ČSSD chce tak na sjezdu otevřít předseda Jan Hamáček, strana se podle něho musí nachystat na změny ve společnosti, jako jsou robotizace a digitalizace. Součástí cílů ČSSD bude v této souvislosti podle něho také zkrácení pracovní doby. ČSSD bude podle Hamáčka prosazovat, aby se v prvním kroku ještě v nynějším volebním období zkrátila o půl hodiny týdně.
Ministr kultury Antonín Staněk upozorňuje, že otázka práv zaměstnanců je v programu sociálních demokratů posledních 140 let. „Jako sociální demokraté musíme do veřejné diskuse vnášet nová témata, zejména v oblasti pracovního práva a ochrany zaměstnanců. Nakonec sociální demokraté toto dělají již více než 140 let, práva zaměstnanců byla vždy naším klíčovým tématem a například prosazení 8 hodinové pracovní doby před sto lety byl výsledek tlaku sociální demokracie. Takže očekávám, že i toto bude předmětem diskuse na sjezdu,“ uvedl Staněk pro Echo24.
Ministryně práce Jana Maláčová se pro zkrácení doby vyjadřuje již delší dobu. „Očekávám, že diskuse o programových tématech bude rovněž součástí debaty delegátů na sjezdu. Zkrácení pracovní doby na 37,5 hodiny týdne je jedním z aktuálních témat, se kterými ČSSD přichází, je tedy pravděpodobné, že se bude mluvit i o tom,“ uvedla pro Echo24 ministryně práce Jana Maláčová.
Programová otázka by se měla na sjezdu řešit i podle předsedy poslaneckého klubu strany. „Určitě by nebylo dobré řešit jen personálie a stanovy. Očekávám tedy i debatu k různým tématům, jako je například zkrácení pracovní doby či zdanění práce robotů,“ uvedl pro Echo24 předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.
S nápadem na kratší pracovní dobu přitom prvně přišli odboráři v čele s Josefem Středulou „V 70. letech měly rozvinuté země hodnotu, kterou máme dnes. Máme 40 let ztráty. Není pro to důvod, abychom měli tak dlouhou pracovní dobu,“ uvedl Středula v září loňského roku. Není to poprvé, co se ČSSD inspirovala u odborů. Před nedávnem to byla zase agenda levné práce.
Nejdříve na sjezdu ČSSD představí hlavní téma pro květnové volby do Evropského parlamentu. Před delegáty vystoupí straničtí kandidáti. Hamáček uvedl, že by pokládal za „adekvátní“, pokud by strana ve volbách dosáhla zisku asi osmi procent hlasů, jak ji nyní přisuzují některé průzkumy.
Rezervovaně se Hamáček staví ke hlasům, aby ČSSD svolala letos další sjezd, pokud by v evropských volbách propadla. „Pokud někdo chce svolávat mimořádný sjezd dva měsíce poté, co proběhne sjezd řádný, právo na to má. Otázka je, co by sjezd řešil,“ uvedl. Podotkl, že pokud někdo má „zázračný recept“, který zajistí ČSSD do několika měsíců 30 procent hlasů, může jej sdělit delegátům nynějšího sjezdu. „Nic takového jsem nezaznamenal,“ dodal.
ČSSD možná zruší kvóty i nejvyšší stranický orgán mezi sjezdy
ČSSD už možná nebude mít kvóty pro zastoupení žen na kandidátních listinách do některých voleb a v nejužším stranickém vedení nebude muset být aspoň jedna žena. Podle návrhu nových stanov, který projednají delegáti nadcházejícího sjezdu sociální demokracie v Hradci Králové, také zanikne ústřední výkonný výbor, což je nyní nejvyšší stranický orgán mezi sjezdy.
Návrh nových stanov je výrazně kratší než současná pravidla vnitřního chodu ČSSD a přináší desítky změn. Podle předkladatele, místopředsedy ČSSD Martina Netolického, návrh obsahuje jen nejdůležitější věci. „Zbývající záležitosti upraví prováděcí předpisy,“ řekl.
Návrh už neobsahuje ustanovení, podle kterého aspoň 40 procent všech kandidátů do Sněmovny a do zastupitelstev krajů musí tvořit osoby opačného pohlaví. „Zrušení kvót je zásadní změna a musím říci, že byla velmi kompromisní a zrovna v tomto případě nebyla nějaká bohatá diskuse,“ uvedl Netolický.
Ústřední výkonný výbor má podle návrhu nahradit nová podoba předsednictva, tedy širšího vedení ČSSD. V předsednictvu budou další zástupci stranických krajských organizací. Měl by mít asi šest desítek členů, což je v porovnání s nynějším ústředním výkonným výborem zhruba třetina.