Čína situaci ve Wu-chanu tajila. Informace o koronaviru zveřejnila až po dvou žádostech WHO
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Čína informovala o výskytu plicní nemoci ve Wu-chanu až po dvou žádostech vznesených Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Vyplývá to z aktualizované zprávy, v níž WHO podala tento týden přesnější sled událostí týkajících se zveřejnění informací šíření koronaviru. USA obviňují Čínu, že informovala příliš pomalu a způsobila tak rozšíření viru po celém světě. Prezident Donald Trump WHO obvinil, že je pod čínským vlivem, a vypověděl spolupráci s touto organizací. Čína obviňování ze zadržování informací popírá.
Jak uvedla agentura DPA, z původní, dubnové, verze zprávy WHO o vývoji pandemie se dalo soudit, že čínské úřady o výskytu nákazy informovaly už loni 31. prosince. Z aktualizace je ale zřejmé, že ten den zveřejnily tiskovou zprávu wuchanské zdravotnické úřady, ne Peking.
Výkonný ředitel WHO Michael Ryan řekl, že takový postup není neobvyklý a často národní instituce nejprve ověřují zprávy z provincií.
Aktualizovaná chronologie WHO uvádí, že sekce WHO působící v Číně upozornila 31. prosince na případy "virového zápalu plic", když o tom našli její pracovníci sdělení na webové stránce wuchanské zdravotní komise. Téhož dne se k informační službě WHO dostalo tiskové sdělení mezinárodní epidemiologické sítě ProMed, která má sídlo v USA. Také v něm se hovořilo o případech "zápalu plic neznámého původu" ve Wu-chanu.
WHO pak dvakrát po sobě – 1. a 2. ledna požádala o informace čínské úřady, které odpověděly 3. ledna. Ryan řekl, že země mají na ověření lokálních údajů 24 až 48 hodin. S příslušným pracovníkem WHO v Číně se podle něj státní čínské úřady spojily okamžitě.
Koronavirus se celosvětově potvrdil dosud u více než 11 milionů lidí, s covidem-19 zemřelo 525.470 pacientů. Vůbec nejpostiženější jsou USA, kde je téměř 2,8 milionu nakažených a přes 129.000 mrtvých. Trump dočasně vypověděl americké finanční příspěvky WHO a v květnu ukončil spolupráci kvůli vlivu, který na ni má Čína. WHO obvinění z toho, že podléhá Číně, odmítá.