Požár v Notre-Dame

Plameny zachvátily pařížskou katedrálu Notre-Dame. Hrozí jí zničení? Věž a střecha se zřítily

Hořící katedrála Notre-Dame ještě před pádem nejvyšší věže -

Foto: Twitter/ giu‏ @sadisxted

Požár v Notre-Dame
Plameny zachvátily pařížskou katedrálu Notre-Dame. Hrozí jí zničení? Věž a střecha se zřítily

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V pařížské katedrále Notre-Dame vypukl v pondělí v podvečer rozsáhlý požár, ze slavné stavby začaly záhy šlehat plameny a stoupat mohutný dým. Oheň rychle postupoval a hasiči se snažili z chrámu zachránit umělecká díla. Náměstek ministra vnitra Laurent Nuňez večer varoval, že se hasičům proslulý chrám možná nepodaří zachránit. Později ale přišla optimističtější prohlášení. Velitel hasičů oznámil, že konstrukce zůstane uchráněna od celkové zkázy. Při hašení požáru se vážně zranil jeden hasič. Světoví politici v reakci na požár katedrály, která je symbolem města i celé země, nabízeli Francouzům útěchu, rady i pomoc.

Podle ministerstva vnitra bude trvat až do časného úterního rána,  než se oheň podaří dostat plně pod kontrolu. S plameny bojuje na 400 hasičů za pomoci 18 vodních děl. Budova přišla o svou štíhlou věžičku, podle svědků i záběrů se propadla celá střecha a plameny zachvátily i jednu ze známých hranatých čelních věží.

Požár, který vypukl okolo 18:50 SELČ, může podle médií souviset s renovačními pracemi na budově, úřady ale zatím příčinu nesdělily. Pařížská prokuratura oznámila, že požár podle předběžných zjištění vznikl neúmyslným zaviněním.

Oheň se od svého propuknutí velmi rychle rozšířil a kolem 20:00 se už zřítila nejvyšší věž katedrály.

„Hrozivý požár je v katedrále Notre-Dame v Paříži. Pařížští hasiči se snaží dostat plameny pod kontrolu. Jsme na místě a ve spojení s pařížskou diecézí. Žádám všechny, aby respektovali bezpečnostní opatření,“ napsala po sedmé hodině večer na svůj twitterový účet starostka Paříže Anne Hidalgová. Její náměstek Emmanuel Gregoire uvedl, že stavba utrpěla „kolosální škody“.

Podle francouzské televize France 2 policie už krátce po vypuknutí požáru uvedla, že ho zatím vyšetřuje jako nehodu. 

Mosty v okolí Notre-Dame se rychle zaplnily přihlížejícími a podle reportérů přítomných na místě se ozývaly výkřiky zděšení. Večerní obloha nad Paříží se zbarvila do oranžova.

„Všechna umělecká díla byla zachráněna,“ napsal na svůj twitterový účet francouzský novinář Nicolas Delesalle. Zachráněny podle něj byly i artefakty z trezoru katedrály. 

„Lešení jde pomalu k zemi, v zadní části jsou masivní plameny. Kousky katedrály odpadávají, například trámy v chrámové lodi,“ hlásil z místa reportér listu Libération. Podle mluvčího chrámu zhruba v devět hodin večer hořel celý krov katedrály, který pochází z 19. a 13. století. „Nic z něj nezůstane,“ řekl mluvčí.

Francouzi se za svou katedrálu modlili i plakali

Stovky lidí v pondělí večer zděšeně přihlížely mohutnému požáru, který před jejich očima ničil jeden ze symbolů francouzské metropole. Někteří se neubránili slzám, další se usilovně modlili za to, aby se hasičům podařilo katedrálu Notre-Dame zachránit. "Paříž je zohavena. Tohle město už nikdy nebude jako dřív," řekl agentuře AFP třicátník Philippe, který sledoval dílo zkázy uprostřed davu dalších Pařížanů. "Je to tragédie. Pokud jste věřící, je čas se modlit," dodal.

Zatímco se policisté snažili z bezpečnostních důvodů uzavřít přístup na ostrov Île de la Cité, kde gotický chrám stojí, lidé se tlačili na mostech, aby viděli dějinnou tragédii na vlastní oči. Někteří se obávali, že je to poslední příležitost shlédnout katedrálu stojící po staletí.

"Je po všem, nikdy už ji neuvidíme," vyjádřil obavy mnohých sedmatřicetiletý Jérome Fautrey. "Chtěli bychom vědět, proč se to stalo," prohlásil a stejně jako někteří další věřící mluvil o tom, že může jít o "boží znamení". Vedle obyvatel Paříže sledovaly požár katedrály i skupiny zahraničních turistů. Jedna z nejnavštěvovanějších památek Francie jich stejně jako další dny i dnes přivítala tisíce.

"Je mi líto lidí, kteří ji chtěli navštívit zítra. Neuvidí ji," řekl agentuře AP Američan Win Soule, který katedrálu s dcerou navštívil asi hodinu před požárem, jež vypukl před 19:00 SELČ.

Macron zrušil projev

Francouzský prezident Emmanuel Macron zrušil  kvůli rozsáhlému požáru katedrály svůj plánovaný televizní projev, v němž měl ve 20:00 představit změny, jimiž chce jeho vláda reagovat na protesty hnutí takzvaných žlutých vest.

Macron je nyní již na místě neštěstí. „Notre-Dame v Paříži hoří. Prožívá to celý národ,“ napsal francouzský prezident na svůj twitterový účet.

Původně se očekávalo, že Macron v projevu k národu oznámí sérii kroků v reakci na demonstrace žlutých vest, které trvají od poloviny loňského listopadu. Podle médií chystá vláda daňové úlevy pro důchodce, rodiče samoživitele a další nízkopříjmové skupiny obyvatel.

Známá katedrála ležící na ostrově Île de la Cité na řece Seina patří mezi symboly Paříže. Stavba byla zahájena v roce 1163 a dokončena byla až roku 1345. Jedná se o jeden z nejkrásnějších příkladů gotické architektury.

, , tk

15. dubna 2019