Nepředvídatelné, chaotické. Podnikatelé jsou na konci sil, kritizují vládu jejich zástupci
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Možný přechod na čtvrtý stupeň PES vyvolal ostrou kritiku a volání po dalších kompenzacích. Opětovné uzavření restaurací či hotelů po několika dnech znamená podle jejich zástupců likvidaci či šikanu, která vezme podnikatelům poslední šanci smazat alespoň část škod.
K přechodu by podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) mohlo dojít v neurčitém termínu v druhé polovině či na konci příštího týdne. Pravděpodobně tak dojde po několika dnech opět k uzavření restaurací, hospod či omezení ubytovacích zařízení.
Gastronomie se tak podle kritiků stává opět obětí něčeho, co nezpůsobila. „Zničení předvánoční sezóny je pro restaurace obrovskou ranou, vláda je tak připravila o poslední šanci smazat alespoň část letošních škod,“ uvedl pro deník Echo24 prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza s tím, že vláda avizuje další zákazy, aniž by řekla, jak pomůže restauracím či dodavatelům přežít.
To kritizuje i prezidenta Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. „Pokud vláda přijde s uzavřením opět úzkého okruhu služeb, ubytovacích a stravovacích, musí zároveň přijít s přímými kompenzacemi,“ uvedl pro deník Echo24. „V opačném případě už nezbude podnikatelům jiná možnost, než vymáhat škody způsobené rozhodnutím vlády po státu,“ dodal.
Podle Stárka jsou podnikatelé na konci sil a vláda se nemůže divit, že vznikají bouře. Těch však podle něj už přibývat spíše nebude. „Spíše bude více podniků, které už neotevřou, více lidí se přihlásí na úřad práce,“ uvedl Stárek.
Ubytovacím zařízením pak způsobí značné ztráty to, že nebudou moct přijímat hosty v době, kdy se po dlouhých odkladech povolí provoz lyžařských areálů. To je však značný problém i pro samotná horská střediska, která tím přijdou o velkou část klientů a opatření může být podle zástupců některých z nich až likvidační. Některá proto možná do konce roku vleky ani nespustí. „Negativně to dopadne i na oblíbené běžkařské areály, kdy stovky restaurací a bister v zimě žijí právě z běžkařů,“ dodal Tomáš Prouza.
Na spuštění a následném zastavení provozu restaurací budou tratit desítky milionů i pivovary. Za každý týden zavření provozu na tržbách přijdou o zhruba 340 milionů Kč. Podle výkonné ředitelky Českého svazu pivovarů a sladoven Martiny Ferencové nemá vláda ani po půl roce jasný plán, jak efektivně krizi zvládnout a místo ochrany rizikových skupin šikanuje celou společnost.
„Rozhodují se naprosto nepředvídatelně, chaoticky a nesystémově. Svými rozhodnutími opakovaně způsobují škody, nyní už se pohybujeme na hraně likvidace HORECA (hotely, restaurace, kavárny) sektoru. Gastronomové zatím nedostali žádné kompenzace,“ uvedla.
Pokud země přejde do čtvrtého stupně PES, vrátí se například noční zákaz vycházení, více se omezí setkávání osob, provoz škol, sportu a sportovišť nebo hotelů a restaurací. Podle ministra zdravotnictví Blatného se vláda bude o dalších kompenzacích pro provozovny, zejména pro restaurace, v příštích dnech bavit.
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) Radiožurnálu řekl, že na systému kompenzací pro restaurace a ubytování bude s týmem pracovat celý víkend. Zmínil, že pro restaurace počítají s kompenzací nákladů. „Můj cíl je aby to bylo kompenzování ze sta procent ty náklady,“ řekl Havlíček. Ohledně ubytování by chtěl otevřít debatu o případném přespání v penzionu či hotelu po lyžování.