Předpokládám, že by pověření od Zemana Babiš odmítl, říká Výborný
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Jméno lidoveckého poslance Marka Výborného se skloňuje u možného obsazení ministra školství. V rozhovoru pro Echo24 uvedl, že stát čeká v oblasti vzdělání hned několik klíčových kroků, které budou důležité pro směřování celého školství. Zároveň také reaguje na slova současného premiéra Andreje Babiše, který měl dostat pověření k sestavení vlády od prezidenta Miloše Zemana. Podle Výborného by takovou nabídku měl současný předseda vlády jednoznačně odmítnout a přenechat ji vítězi voleb Petru Fialovi.
Pan premiér v úterý uvedl, že mu pan prezident na nedělní schůzce opakovaně řekl, že ho pověří sestavením vlády. Věříte mu?
Opravdu netuším. Do hlavy nevidím ani prezidentovi, ani panu premiérovi. Nebyl jsem u jejich jednání, pokud vůbec v Lánech proběhlo.
Pokud by tomu tak opravdu bylo, nezkomplikovalo by to koalicím společný postup sestavit vládu?
Zaregistroval jsem vyjádření pana premiéra Babiše, že hnutí ANO si je vědomo matematiky, výsledku voleb a proto odchází do opozice. Předpokládám, že i kdyby pan prezident pověřil pana Babiše jednáním, tak to odmítne. Pak bude muset následovat krok číslo 2, tedy pověření sestavením vlády předsedu vítězné koalice Spolu Petra Fialu.
Spekuluje se o vašem jméně jako možného ministra školství. Jaké změny by se podle vás měly stát v českém školství?
V programu jsme se školství a vzdělávání velmi intenzivně věnovali a máme to velmi detailně popsáno. Co by se mělo stát na prvním místě je schválená novela zákona o pedagogických pracovnících, která reagovala i na dopady covidu, jako definování některých pomáhajících profesích ve školách. Tedy školní logopedi, speciální pedagogové nebo školní psychologové. Otázka je také nad fixací platů učitelů, definování uvádějících učitelů tak, abychom mohli mladé nastupující učitele také udržet.
Čeká nás také naplňování klíčového dokumentu strategie 2030, kde nás čekají dvě výzvy. Jednak je to řešení nerovného přístupu ke vzdělávání, což se týká složitějších vyloučených sociálních lokalit. Zde se musíme zaměřit se strukturální pomocí. Druhá věc se týká toho, co se ve školách učí. Rozbíhá se příprava revize rámcových vzdělávacích programů a je potřeba k tomu přistoupit velice aktivně. Debata nebude jednoduchá, ale platí zde jednoduchý princip. Za nás má kvalita jednoznačně přednost před kvantitou.
V úterý jste se stal předsedou poslaneckého klubu lidovců. V ostatních klubech došlo mnohdy k překvapením, kdy u hnutí ANO současná ministryně financí Alena Schillerová vystřídala Jaroslava Faltýnka nebo u TOP 09 nepokračuje jako předseda Vlastimil Válek ale nahrazuje ho Jan Jakob. Jak hodnotíte tyto změny?
Já se velmi těším na spolupráci jak s Janem Jakobem, tak Zbyňkem Stanjurou. Tvoříme jednotný blok koalice Spolu s vlastními kluby. Už dopředu jsme hovořili o tom, že se kluby budou v pravidelném rytmu scházet společně a budeme jednotně vystupovat. S kolegy se známe z končícího volebního období a jsme zcela jednoznačně přesvědčen, že tato spolupráce bude fungovat. I tím, že budeme reprezentovat podstatnou část nově se tvořící vlády.
Z čela předsedy strany KDU-ČSL jste v roce 2020 odcházel po tragické události ve vaší rodině. Tehdy jste uvedl, že rodina má přednost před politikou. Když jste se stal nyní předsedou klubu či se budete podílet na vládě, tak už to není překážkou?
Už když jsem se rozhodoval, zda vůbec budu kandidovat znovu do sněmovny, tak jsem to na prvním místě řešil s našimi třemi dětmi, které už jsou také o dva roky starší. Po debatě doma jsem od nich dostal jednoznačnou podporu, abych do voleb šel. Dcerám je patnáct a osmnáct let a také si uvědomují, jak na tom Česká republika je.
Druhá věc stále platí. Vůbec si nedokážu představit, že bych dnes byl předsedou parlamentní politické strany. To je skutečně práce na 24 hodin denně a celý rok. Pozice předsedy poslaneckého klubu není také jednoduchá a je s tím spojená zodpovědnost za jednání na půdě Poslanecké sněmovny. Jsem přesvědčen ale o tom, že jsem schopen to zvládnout i se svou rodičovskou zodpovědností rodiče a táty.