Stavební řízení

Jeden úřad, jedno razítko. Novela stavebního zákona je Babišova priorita

Stavební řízení
Jeden úřad, jedno razítko. Novela stavebního zákona je Babišova priorita

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Prioritou pro vládu Andreje Babiše je odblokování stavebního řízení, které v současné době dosahuje délky 246 dní. Česká republika je tak pomalejší než Ukrajině či Maďarsko. Nové podmínky má přinést  změna stavebního zákona, kterou chystá ministerstvo pro místní rozvoj Kláry Dostálové. Babiš plánuje, že změna zákona by se měla stihnout do tří let. Nejsilnější opoziční strana ODS přišla se svou novelou, která počítá s tím, že pokud se úřad nevyjádří ve lhůtě třiceti dnů, bude se automaticky brát jako souhlas.

Česká republika má jedny z nejsložitějších stavebních řízení na světě. Celkem 246 dní zabere získání všech potřebných razítek z různých úřadů a stavebníci musí žádat povolení a různá stanoviska podle pětaosmdesáti zákonů. Skutečná doba je však mnohem delší. Andrej Babiš se tak po naléhání opozičních stran rozhodl zákon změnit. Na starost dostalo novelu ministerstvo pro místní rozvoj. Materiál se podle ministerstva zatím dopracovává a na konci ledna bude rozeslán do mezirezortního připomínkového řízení.

Rychleji než ministerstvo připravila ODS vlastní návrh zákona, který by stavební řízení urychlil. „My jsme z tohoto důvodu připravili novelu správního řádu, která se snaží aspoň některé tyto nedostatky napravit. Námi zaváděná novela zavádí pro všechna závazná stanoviska takzvanou fikci souhlasu. To znamená, že stát bude mít přesně určenou lhůtu 30 dnů pro vydání závazného stanoviska. A pokud tuto lhůtu nesplní, tak to řízení pokračuje, jako by stát vydal souhlasné stanovisko,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.

S podobnou variantou počítal i dřívější návrh ministryně Dostálové. „Úředníci by měli mít při stavebním řízení na vyjádření lhůtu 60 dní. Pokud by se do té doby nevyjádřili, znamenalo by to automatický souhlas,“ řekla dříve Klára Dostálová.

To se však setkalo s velkým odporem od ministerstev vnitra, zemědělství, životního prostředí, kultury a školství, které návrh zkritizovaly v připomínkovém řízení. Proti se postavily také kraje či Nejvyšší správní soud. 

Současný systém povolování staveb čelí dlouhodobé kritice zejména ze strany developerů a stavebních investorů, ale i politiků a samospráv. Velkým tématem se tato otázka stala v Praze, která se potýká s kritickým nedostatkem bytů a kde povolování velkých developerských projektů trvá i přes deset let.

Změnit zákon se vláda Andreje Babiše pokoušela již dříve. Novela, která začala platit před necelým rokem, však stavební řízení ještě více natáhla. Změna přinesla řadu nových nástrojů, umožňuje například sloučit územní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí. Podle kritiků však některé její součásti řízení naopak dále prodlužují.

Vládní priority

Kromě stavebního zákona se vláda bude zaměřovat také na zdravotní pojištění cizinců, či posilování využití elektronického receptu. Chystá se také nová koncepce fungování zdravotních pojišťoven. 

Ministerstvo práce a sociálních věcí se připravuje na změny v důchodovém systému. Šéfka resortu Jana Maláčová chystá navrhnout povinnost odvádění peněz do třetího pilíře. Andrej Babiš pak požaduje, aby se důchody zvýšily o devět set korun od nového roku. 

Ministr vnitra Jan Hamáček pak hodlá předložit devět materiálů, které se mají týkat například zákazu držení některých druh zbraní. 

Šéf zemědělského resortu Miroslav Toman plánuje návrh novely zákona na ochranu zvířat proti týraní. Vládě předloží také návrh vodního zákona či řešení na boj s kůrovcem.