Kondomy pro děti od páté třídy zdarma. V Chicagu reformovali sexuální výchovu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Příští měsíc začnou na základních a středních školách v Chicagu být zdarma dostupné kondomy a menstruační vložky. A to pro žáky od páté třídy výše. Dostupnost těchto pomůcek vychází z reformy sexuální výchovy, kterou v Chicagu schválili už v prosinci, příští měsíc má vejít do praxe. Proti reformě se bouří část rodičů, kteří upozorňují, že nabízení kondomů jedenáctiletým je předčasné. Podporovatelé reformy se hájí, že dávají dětem možnost se rozhodnout a dávají jim možnost se chránit. Informuje například Washington Examiner či Chicago Sun Times.
„Očekávám, že ne všichni s námi budou na začátku na stejné vlně, ale myslím si, že společnost se změnila,“ uvedl doktor Kenneth Fox, který se změnou sexuálního vzdělávání na školách pomáhal. Reforma má za cíl sjednotit sexuální výchovu na chicagských školách. Žáci by tak nyní měli být lépe informovaní například o intimní hygieně, genderové identitě, vztazích, sexuálním obtěžování či o pohlavně přenosných chorobách.
Fox také uvedl, že reforma byla vedena pochopením pro rozvoj dítěte a že nevěří, že by měla mít na děti jakékoliv negativní důsledky. Reformu hájí také Scout Brattová, která očekává, že řada rodičů bude proti, ale upozorňuje, že kondomy nebudou nikomu nuceny. Uvádí také, že si nemyslí, že by dostupnost kondomů mezi žáky druhého stupně měla vést k většímu zájmu o sex mezi mladými, ale že může zabránit chybám, které mohou mladiství, když se pro sex rozhodnou, udělat. Upozorňuje také na nebezpečí pohlavně přenosných chorob. „Je to přístup snižující riziko,“ uvádí.
Proti návrhům školské rady vystupují někteří rodiče. Rodičovská organizace Healing in Action reformu kritizuje. Její zástupci upozorňují, že problémy jako nebezpečí pohlavních chorob či nechtěných otěhotnění mezi mladými by se měly řešit jinak. Nejdříve je podle organizace nutné podívat se na nedostatečné osnovy sexuální výchovy a její nedostatečnou výuku. Podle výzkumu, který organizace provedla v roce 2018, kdy si požádala o záznamy z výuky na chicagských školách, 70 % škol nesplňovalo ani předchozí méně náročné osnovy sexuální výchovy. Podle organizace je problém právě v předchozí metodě výuky a nedostatečnému vzdělávání učitelů a nikoliv v nedostatku kondomů. Upozorňují, že podle nových pravidel budou muset učitelé podstoupit pouze 90minutový kurz místo předchozího, který trval 4 až 6 hodin.
„Ptám se, jak je možné, že CPS (chicagská školní rada poz. red) chce dávat dětem kondomy?“ uvedla zástupkyně organizace Maria Serrano. „Je jim 10, 11, 12 let. Jsou to děti. Tak proč CPS přemýšlí o tom, jak jim zajistit kondomy? Proč jim nedodat informace a kondomy jim dát, až budou připraveny?“ táže se Serrano. Sama byla také překvapená, že se jako matka malého dítěte o novém programu nedozvěděla od CPS, ale díky tomu, kde pracuje.
Ke kritice se také přidaly další skupiny hájící rodičovská a náboženská práva. „Děti ve věku 10 či 11 let by neměly být sexuálně aktivní a jakákoliv politika, která by takový nápad podporovala, je zvrácená a a pomáhá těm, kteří chtějí sexuálně využívat děti,“ uvádí Meg Kilgannonová z organizace Family Reaserch Council. „Děti nemají právo na sex. Nejsou sexuálními objekty a nemohou s plným vědomím souhlasit se sexuálními praktikami. Dospělí se nemohou těmito falešnými právy ohánět ve jménu dětí,“ dodává.
Doktor Kenneth Fox však s odpůrci reformy nesouhlasí. Podle něj žáci potřebují informace a zdroje, aby mohli udělat správné rozhodnutí. Fox hájí také plán mít v každé škole aspoň jednu toaletu, ve které budou dostupné menstruační pomůcky. Podle něj je to záležitostí „rovnosti a spravedlnosti“ a upozorňuje, že ne všechny žákyně mají na menstruační pomůcky, a mohou tak zameškat některé hodiny. Dokonce pro takové situace použil výraz „menstruační chudoba“.
Republikánští politici v Chicagu také kritizovali, že v rámci reformy mají být menstruační pomůcky dostupné i na pánských záchodech, aby mohly být dostupné i pro žáky řešící svou genderovou identitu. Chicagská školní rada také uvedla, že rodičům o reformě zašle dopis. Zástupci rady také uvedli, že rodiče budou informováni dopředu, pokud se například ve škole v rámci výuky bude představovat manipulace s kondomy. Zástupci rady reformu řešili dlouhodobě s odborníky s 28 organizací a konzultovali i s představiteli různých náboženství.