Italská pravice směřuje k vítězství. „Máme nástroje,“ pohrozila jí von der Leyenová
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Italové v neděli vyberou v předčasných volbách nové složení parlamentu. Největší šance na úspěch má pravicový blok, který by podle některých odhadů mohl získat většinu mandátů. Italům pravicové strany slibují prosazování národních zájmů v Evropské unii (EU), striktnější politiku proti migraci, větší podporu rodinám a porodnosti či snížení daňové zátěže živnostníků. EU sleduje výsledky podle odborníků s obavami, předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová k italským volbám uvedla, že pokud bude situace složitá, má Brusel nástroje, jak zakročit podobně jako proti Maďarsku či Polsku.
„Můj přístup je takový, že s jakoukoli demokratickou vládou, která je ochotna s námi spolupracovat, budeme spolupracovat,“ řekla von de Leyenová ve čtvrtek při návštěvě Princetonské univerzity v USA. „Pokud ale věci půjdou složitým směrem, máme nástroje, jako v případě Polska a Maďarska,“ dodala s tím, že se uvidí, jak volby v Itálii dopadnou. Favoritem voleb je podle průzkumů pravicový blok, v němž je kromě Ligy Mattea Salviniho další krajně pravicová strana Bratři Itálie a také formace Silvia Berlusconiho Vzhůru Itálie.
Von der Leyen threatens the Italians: "We will see the result of the vote in Italy. If things go in a difficult direction, we have tools, as in the case of Poland and Hungary." A desperate attempt to influence the vote in Italy that runs towards the far right. Game over Ursula! pic.twitter.com/MhkaiQus9x
— RadioGenova (@RadioGenova) September 23, 2022
„Co to znamená, že věci půjdou složitým směrem? Že nevyhraje levice?“ uvedl Salvini, který slova šéfky EK označil za vměšování se do volební kampaně. „Ta paní zastupuje všechny Evropany, všechny Italy, ne jen ty, co volí levici, plat jí platíme my. Připadá mi to jako nechutná a arogantní výhrůžka,“ dodal Salvini. Řekl také, že v neděli volí Italové, ne bruselští byrokrati.
„Kdybych byl šéfem Evropské komise, staral bych se více o účty za energie,“ vzkázal von der Leyenové. Mluvčí EK odmítl Salviniho kritiku. „Myslím, že je naprosto jasné, že předsedkyně (EK) von der Leyenová nezasáhla do italských voleb, když hovořila o nástrojích a odkazovala na procedury v jiných zemích,“ uvedl mluvčí Eric Mamer.
Někteří analytici míní, že EU sleduje s obavami průzkumy, podle nichž by se mohla stát první italskou premiérkou krajně pravicová politička Giorga Meloniová. Podle komentáře agentury Bloomberg to může otevřít „Pandořinu skříňku“ co se týče dalších krajně pravicových hnutí v Evropě.
Jsem proevropská, ujišťuje Meloniová
Případnému střetu nové italské vlády s Bruselem ale zřejmě zabrání ekonomické problémy, které začaly s protikoronavirovými opatřeními a posléze je prohloubila energetická krize a válka na Ukrajině. I Itálie totiž potřebuje finanční pomoc od EU. Proto není jisté, zda se případná Meloniové vláda v EU přikloní na stranu rebelů, jakými jsou Maďarsko a Polsko. Podle některých ano. „(Maďarský premiér Viktor) Orbán pravděpodobně bude moci počítat s podporou Itálie ve svém sporu s Bruselem,“ citovala agentura Reuters politologa Zoltána Kiszellyho z think tanku Századvég.
Zástupci Meloniové strany tento měsíc v Evropském parlamentu hlasovali proti rezoluci, která konstatovala, že Maďarsko již nelze kvůli trvalému porušování evropských hodnot ze strany Orbánovy vlády považovat za plnohodnotnou demokracii. Meloniová Orbána podporuje a označuje ho za „gentlemana, který několikrát vyhrál volby podle pravidel“.
Průzkumy dávají straně Bratři Itálie až 25 procent hlasů, podle některých je to hlavně tím, že jde o jedinou de facto opoziční parlamentní stranu. Všechny ostatní se totiž podílely na předchozí vládě široké koalice. „Je jediná, kterou jsme ještě nevyzkoušeli,“ citovala televize France 24 tento měsíc jednoho z italských voličů. „Meloniová má podporu mnoha lidí proto, že nejsou spokojeni se současnou situací: inflace, vysoké náklady na energie,“ míní politolog Piero Ignazi z Boloňské univerzity.
Meloniová v kampani zdůrazňovala, že je proevropská, podporuje NATO i další pomoc Ukrajině proti ruské invazi. Její dva spojenci – Berlusconi a Salvini mají ale v mnohém odlišné postoje, které sjednotili pro účely předvolební kampaně. „Některé Salviniho výroky mě překvapily, někdy se zdá, že je vůči mně polemičtější než k našim rivalům,“ řekla Meloniová nedávno v italské televizi.
Po nedělních volbách bude trvat několik týdnů než bude mít Itálie novou vládu. Agentura Bloomberg v komentáři napsala, že pokud se vláda pravicové koalice ukáže jako nestabilní, „není nepravděpodobné“, že prezident Sergio Mattarella pověří sestavením vlády dalšího nestraníka, jako to udělal v předchozích letech několikrát.
čtk,