Zeman dotčen a znepokojen. Intervenuje u Ústavního soudu v kauze H-System
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Prezident Miloš Zeman zaslal Ústavnímu soudu intervenci podporující stanovisko stěžovatelů z bytového družstva Svatopluk v kauze H-System. V dokumentu píše, že je případem dotčen a znepokojen. V neprospěch družstva již dříve rozhodl Nejvyšší soud.
V případu by chtěl Zeman vystupovat jako tzv. amicus curiae, tedy přítel soudu. V zaslaném dokumentu navrhuje zrušení rozsudku Nejvyššího soudu v kauze H-System. Rozsudkem totiž podle něj bylo zasaženo do základních práv a svobod lidí z družstva Svatopluk. Mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková již přijetí blíže neurčeného dopisu z Pražského hradu potvrdila. Zeman podobný způsob intervenci v minulosti avizoval.
Nejvyšší soud v červenci rozhodl, že družstvo Svatopluk musí do měsíce vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích u Prahy. NS tak vyhověl dovolání správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josefa Monsporta. Lidé, kterých se rozhodnutí týká a kteří si domy sami dostavěli, se odstěhovat odmítají. Termín vystěhování byl do 23. srpna. Družstvo Svatopluk se obrátilo na Ústavní soud, ten vykonatelnost rozhodnutí NS do vynesení rozsudku odložil.
Zeman není účastníkem řízení, není tedy jisté, zda a v jaké míře bude soud k jeho vyjádření přihlížet. Do případu chce prezident zasáhnout jako amicus curiae, tedy přítel soudu, což je člověk, který není stranou sporu, ale dobrovolně nabídne soudu informaci o svém právním nebo jiném pohledu na projednávaný případ. Rozhodnutí, zda přijmout takovou informaci či vyjádření, záleží na úvaze soudu.
Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu o miliardu korun. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení. Situace členů Svatopluku je specifická tím, že si byty sami dostavěli, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu.