Japonský trosečník

Příběh nahého trosečníka. Na ostrově žil 29 let, teď byl nedobrovolně odvezen do civilizace

Japonský trosečník
Příběh nahého trosečníka. Na ostrově žil 29 let, teď byl nedobrovolně odvezen do civilizace

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Snem japonského „dobrovolného trosečníka“ Masafumi Nagasakiho je umřít na opuštěném ostrově Sotobanari, který jako jediný člověk obydloval už téměř 30 let. Nedávno byl ale kvůli špatnému zdravotnímu stavu nedobrovolně odvezen zpět do civilizace. Úřady mu nyní navíc zakázaly návrat na ostrov, napsal server Insider.

Dvaaosmdesátiletý Masafumi Nagasaki žil na ostrově Sotobanari v prefektuře Okinawa zcela sám od roku 1989. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že už měl dost výdobytek moderní civilizace. „Řídím se tu pravidly přírody, nikoliv tím, co mi přikáže společnost a co se ode mě očekává. Lidé se ke mně chovali jako k blbečkovi a chtěli, abych se tak i cítil,“ vzpomíná Nagasaki.

V červnu se ale musel vrátit zpět do civilizace. Někdo našel japonského trosečníka ve špatném zdravotním stavu, zavolal proto policii. Ta ho odvezla do 60 kilometrů vzdáleného města Išigaki do tamější nemocnice. Údajně byl tak zesláblý, že se nebránil. Podle filmaře Alvara Cereza, který s Nagasakim natočil krátký dokument, ale šlo po pouhou chřipku.

Japonský samotář se ale dle informací dokumentaristy nemůže vrátit na ostrov – v cestě mu stojí úřady, které jeho opětovné zabydlení se na Sotobanaře zakázaly. Podle Cereza nyní bydlí v jedné z vládních ubytoven a bojuje o svůj návrat na svůj ostrovní ráj.

Daleko od strastí moderní civilizace

Po společnosti se Nagasakimu nestýská, naopak je rád, že se může spolehnout sám na sebe. Zbavil se oblečení a nechává si na sobě jen šátek kolem hlavy. Přestože je obklopen vodou, odmítá jíst ryby či želví vajíčka. „Viděl jsem malé želvy, jak vylézají z písku a ženou se do moře. Vždy mi při tom naskočí husí kůže. V tu chvíli si uvědomím, jak je život krásný,“ řekl trosečník s tím, že při pojídání masa v sobě cítil lítost vůči zvířatům.

Otevřeně taky mluví o své smrti. „Chci zde zemřít. Nechci tím nikoho neobtěžovat. Aby mě třeba zabil tajfún a nikdo mě nemohl zachránit. Je to pro mě perfektní místo,“ dodává Nagasaki v dokumentu od Alvara Cereza. Rodina o jeho záměru umřít v náruči přírody už údajně ví.

Civilizaci považuje za svět plný závisti a hamižnosti. „Peníze a náboženství ničí svět,“ odpověděl na otázku, co nejhoršího podle něj vyprodukovala společnost. Pokud by se svět změnil k lepšímu, stejně by se nechtěl vrátit zpět do civilizace. „Mám tu všechno, co potřebuju. Už nikdy nenajdu podobný ráj jako tady,“ dodal Nagasaki rozhodnutě.

O minulosti Nagasakiho se moc neví, jelikož o ní sám nechce moc mluvit. Údajně byl ženatý a nejspíše pracoval jako fotograf. Při jedné z cest letadlem byl „zděšen“ množstvím odpadu v moři, což byl jeden z hlavních impulsů, proč se rozhodl opustit civilizaci a vložit svůj osud do rukou přírody. Původně plánoval zůstat na ostrově jen dva roky, nakonec na Sotobanaře strávil téměř 30 let.

Čtěte také: Japonský bloger byl zavražděn po konferenci o řešení sporů

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

, vt

26. června 2018