30 let od Sametové revoluce. Univerzita zkoumá, jaká je „generace svobody“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Jaká je generace, která se narodila a dospěla ve svobodě, chce zjistit sociologický průzkum Univerzity Karlovy s názvem „Generace svobody“. Mladých lidí se ptá, jaký je jejich přístup k cizincům i jaké mají životní jistoty. Průzkum je součástí akcí nejstarší české univerzity k výročí Sametové revoluce. To si v Česku připomenou desítky výstav, koncertů, besed a dalších akcí. Někde vystoupí i pamětníci a aktéři listopadových událostí, města odhalí nová pietní místa.
„Jaký jsme udělali za uplynulých 30 let pokrok? Posunuli jsme se dál? Jaké jsou hodnoty ve společnosti a jak se žije mladé generaci? A jakou představu mají mladí o době před listopadem 1989?“ ptá se Univerzita Karlova, která k výročí listopadových událostí připravuje spolu s dalšími akcemi sociologický průzkum, který cílí na mladé lidi do 30 let věku.
Otázky klade univerzita ze čtyř okruhů. Týkají se politiky a demokratických hodnot, studia, přístupu k cizincům a jiným kulturám a životních jistot.
Akce k výročí revolučního listopadu plánuje i brněnská Masarykova univerzita. Součástí bude festival TEHDY a DNES, 30 let od listopadu 1989, či křest knihy 100 studentských revolucí po třiceti letech.
Pražský Albertov, Národní třídu a Václavské náměstí letos propojí velký, částečně inscenovaný průvod v trase studentské manifestace 17. listopadu 1989. Organizace Post Bellum vedle každoročního předávání Cen Paměti Národa chystá audiovizuální instalaci na Národní třídě. Vlastní program připraví také Knihovna Václava Havla, Polský institut v Praze nebo třeba Památník Šoa. Zapojí se i instituce jako Národní galerie Praha, Národní divadlo a Národní Muzeum.
Festival svobody
Výročí připomíná i Festival svobody, do něhož se zapojí zhruba sto škol a 15 tisíc žáků. Žáci základních i středních škol budou mít možnost podívat se na interaktivní výstavu Střípky revoluce, účastnit se vzpomínkových projektů a nebo se přímo zapojit do zaznamenání svých známých či sousedů do databáze projektu Paměť národa. Za organizaci Post Bellum o tom informovala Michaela Szkála.