Nechá se Babiš grilovat europoslanci za střet zájmů? O termínu se jedná i nejedná
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Střet zájmů premiéra Andreje Babiše přestal být národním tématem, zajímají se o něj orgány Evropské unie. Po úniku interního rozboru právníků Evropské komise, kteří konstatují jeho střet zájmů, se tím samým budou zabývat i europoslanci. Zatím ale bez Babišovy účasti, původně měl před europoslanci vystoupit v lednu, a to v rámci tématu budoucnost Evropy. O střetu zájmů by se ale také diskutovalo. Termín byl však českou stranou v říjnu zrušen. O novém se zatím nejedná, uvedla pro deník Echo24 Irena Kubášková z tiskového oddělení europarlamentu. Opačně zareagovala Vanesa Šandová z tuzemského úřadu vlády. Podle ní se o termínu jedná. Zda s europarlamentem, nebo v rámci premiérova programu, neupřesnila.
Zda premiér Babiš v europarlamentu vystoupí, tak stále není jasné. Jeho vláda by ale měla odpovědět na dopis, kterým se kvůli možnému střetu zájmů premiéra obrátil unijní komisař pro rozpočet Günther Oettinger na český kabinet.
Babišův střet zájmů nicméně proberou ještě před finálním stanoviskem Evropské komise europoslanci. Bod s názvem Střet zájmů a ochrana evropského rozpočtu: případ ČR na program středeční a letos poslední plenární schůze prosadili evropští Zelení s podporou největší frakce v europarlamentu, evropských lidovců (EPP).
O tématu ale bude znovu jednat i výbor pro rozpočtovou kontrolu, patrně až v lednu. „Termín ještě není s konečnou platností potvrzen,“ uvedla Irena Kubášková za europarlament. Výboru předsedá německá europoslankyně Ingeborg Grässleová, která se řadí mezi Babišovy kritiky. Podle europoslankyně se případ českého premiéra Babiše do jisté míry stává precedentem.
Česká pobočka Transparency International upozornila, že premiér Babiš by i poté, co holding Agrofert přesunul do svěřenských fondů, mohl být ve střetu zájmů tak, jak střet zájmů definují nová unijní pravidla platná teprve od srpna. Pohled nevládní organizace na konci listopadu podpořil také interní rozbor právní služby samotné komise, který zveřejnila některá evropská média. „Střet zájmů je tady zřejmý, jsou ohroženy finanční zájmy Evropské unie. Myslíme si, že je proto třeba jednat. A diskuse na plénu europarlamentu k tomu pomáhá vytvořit dodatečný politický tlak,“ řekl pro ČTK v uplynulém týdnu belgický europoslanec za Zelené Bart Staes.
Babiš odmítá, že by byl ve střetu zájmů
Babiš a česká vláda interpretaci právníků Evropské komise odmítají. Podle analýzy českého ministerstva spravedlnosti premiér ve střetu zájmů není. Babiš trvá na tom, že není žádný důvod, aby Česko kvůli jeho údajnému střetu zájmů vracelo peníze z evropských dotací pro firmy jeho bývalého koncernu Agrofert, jak před tím varuje pravicová opozice. Podle ní se v záležitostech evropských fondů nelze řídit českým zákonem o střetu zájmů, ale evropským právem.