Změna v plánu

Pompeo odřekl plánovanou návštěvu Moskvy. Zamířil do Bruselu

Změna v plánu
Pompeo odřekl plánovanou návštěvu Moskvy. Zamířil do Bruselu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo odřekl pondělní návštěvu Moskvy a místo toho se v Bruselu sejde s představiteli Evropské unie, se kterými bude jednat mimo jiné o Íránu. V pondělí o tom s odvoláním na nejmenované americké diplomaty informovaly světové agentury.

Úterní setkání Pompea s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem v Soči ale nadále platí, uvedly agentury AP a Reuters. Americké ministerstvo zahraničí oficiálně změny na Pompeově programu zatím neoznámilo.

Pompeo odletěl z Washingtonu v neděli podle původního harmonogramu. Nejmenované americké diplomatické zdroje ale sdělily, že ministr nemíří do Moskvy, jak bylo plánováno, ale do Bruselu, kde chce jednat o Íránu a o dalších tématech.

V Bruselu začíná dvoudenní schůzka ministrů zahraničí členských zemí Evropské unie.

USA kvůli neupřesněné íránské hrozbě posilují v oblasti Blízkého východu své vojenské kapacity, do regionu mimo jiné vyslaly letadlovou loď USS Abraham Lincoln s doprovodnými plavidly a také bombardéry B-52. Napětí mezi Íránem a USA vzrostlo loni, když USA odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu z roku 2015 a obnovily protiíránské sankce. EU se naopak snaží mezinárodní dohodu s Teheránem zachovat.

Cesta do Soči, která je chystaná na úterý, je pro Pompea v roli ministra zahraničí první návštěvou Ruska, poznamenala AP. Očekává se, že s ruskými představiteli bude hovořit o krocích Moskvy ve Venezuele, Sýrii či Ukrajině, které Washington považuje za destabilizační.

,

13. května 2019