Turecko propustilo Čechy odsouzené za podporu terorismu, Babiš poděkoval BIS
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Dva čeští občané Miroslav Farkas a Markéta Všelichová, kteří byli v Turecku odsouzeni za spolupráci s bojovníky kurdských milicí YPG, jež Turecko považuje za teroristickou organizaci, byli propuštěni na svobodu. Zpět do Česka přiletí v pátek večer, řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Nyní jsou na palubě českého vojenského speciálu. Farkase a Všelichovou zadržely turecké jednotky v listopadu 2016, o necelý rok později je turecký soud poslal na šest let do vězení.
Babiš na twitteru poděkoval Bezpečnostní informační službě za její roli při vyřešení případu. Podle premiéra k propuštění přispělo jeho loňské jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Dodal, že propuštění nebylo spojeno s žádnými podmínkami či přísliby.
Jsem rád, že moje jednání vloni v září s tureckým prezidentem @RTErdogan o osudu dvou českých občanů dospělo k úspěšnému vyřešení celého problému bez jakýchkoliv podmínek i příslibů. Mám z toho velkou radost a děkuju @biscz za pomoc a za roli, kterou v této kauze sehrála.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) July 24, 2020
Mluvčí BIS Ladislav Šticha řekl, že jde o výsledek ročního vyjednávání, a to nejen zpravodajců. „Předpokládám, že jejich první cesta povede k nějaké lékařské prohlídce. Přeci jenom byli hodně dlouho ve vězení," dodal.
V případu se angažoval i europoslanec Tomáš Zdechovský. Do vyjednávání se podle něj zapojili vedle Babiše i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a české tajné služby. „Mám obrovskou radost, že to takhle dopadlo," řekl Zdechovský. Sám byl v Turecku několikrát vyjednávat, jednání označil za jedna z nejtěžších, která zažil.
Farkase a Všelichovou zadržely turecké úřady na hraničním přechodu s Irákem v listopadu 2016. Při kontrole u nich Turci našli letáky a fotografie, které podle turecké strany svědčily o tom, že oba Češi patří ke kurdským milicím YPG. Soud v srpnu 2017 oba odsoudil na šest let a tři měsíce do vězení. Předloni v červenci verdikt potvrdil turecký nejvyšší soud. Ve vězení oba Češi strávili 44 měsíců a 11 dní, tedy více než polovinu trestu.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.