V Paříži platí přísná bezpečnostní opatření. Přijel Trump, Putin, Merkelová a další
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Svět si připomíná sté výročí konce první světové války. V Paříži se uskuteční vojenská přehlídka a vzpomínková ceremonie. Na pozvání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona do metropole dorazilo na sedm desítek hlav států a vlád včetně prezidentů USA Donalda Trumpa a Ruska Vladimira Putina či německé kancléřky Angely Merkelové. Oslav se účastní i český premiér Andrej Babiš.
Po 11. hodině, kdy v roce 1918 vstoupilo v platnost příměří, pronese Macron projev u pařížského Vítězného oblouku. O dvě a půl hodiny později začíná recepce pro státníky v Elysejském paláci. Podle Kremlu se spolu tehdy krátce setkají Donald Trump a Vladimir Putin. Trump to ale nepotvrdil a uvedl, že se jen budou účastnit stejného oběda. Poté americký prezident z Francie odletí.
Další hlavy států a vlád se ale přesunou na mírové fórum, které svou řečí symbolicky otevře německá kancléřka Angela Merkelová. Fórum by se podle představ Paříže mělo opakovat každý rok jako výraz „obnoveného, reformovaného multilateralismu“.
Český premiér se zúčastní vojenské přehlídky, slavnostního oběda a večer bude hovořit na mírovém fóru. Tuto příležitost chce Babiš podle svých slov využít k tomu, aby položil otázku, zda by nebylo dobré polovinu peněz vynaložených na světové zbrojení dát na zlepšení života chudých.
Mimořádná bezpečnostní opatření
V Paříži kvůli přítomnosti desítek zahraničních státníků panují mimořádně přísné bezpečnostní podmínky. V ulicích hlídkuje na 10 000 policistů, nasazena byla i armáda. Ani zostřená bezpečnostní opatření ale nezabránila demonstrantce, která do půl těla nahá pronikla na vzdálenost jen několika metrů k Trumpově koloně mířící po bulváru Champs-Élysées k Vítěznému oblouku. Policie proti ní rychle zakročila. Agentura AFP napsala, že za zábrany se podařilo dostat dvěma aktivistkám z hnutí Femen. Trojice žen z Femen s nápisem na prsou Welcome War Criminals (Vítejte váleční zločinci) protestovala již v sobotu u Vítězného oblouku, policie je ale obratem zadržela.
Vrcholem připomínek je pieta u Vítězného oblouku na náměstí Charlese de Gaullea v 11.00 SEČ, kdy v roce 1918 začalo platit příměří. Náměstí je přitom s navazujícím bulvárem Champs-Élysées klíčovou dopravní tepnou, takže uzávěra ještě více zkomplikuje již tak náročnou dopravní situaci.
Omezen je od rána také provoz metra, uzavřeno je z bezpečnostních důvodů vícero stanic včetně Charlese de Gaullea, kde se kříží několik linek podzemní dráhy. Uzávěry byly původně hlášeny od 8:00 SEČ, platit ale začaly zhruba o hodinu dříve.
Okolí Vítězného oblouku je obehnáno mobilním plotem a vstup za bariéru střeží policie. Na místě hlídkují také vojáci s automatickými zbraněmi. V ulicích jsou rovněž příslušníci bezpečnostních sborů se psy cvičenými na vyhledávání výbušnin.